Mercedes-Benz triedy S prináša novú radosť zo života

Krédo „to najlepšie alebo nič“ sa snaží spoločnosť Mercedes-Benz uplatňovať aj v interiéri. Viac ako nové nápady zamerané na komfort sedadiel s funkciami sofistikovaného vyhrievania, či dokonca masáže, alebo klimatizáciu s ionizáciou vzduchu a aromaterapiou, nás však zaujala elektronika na palube.

Displej M-B S1

Vizuálna šírka charakterizuje dizajn interiéru

Dizajn interiéru novej triedy S stelesňuje svojou architektúrou klasický a zároveň moderný sedan. Jeho horizontálne prvky a línie vytvárajú atmosféru, ktorá sa vyznačuje optickou šírkou a formálnym pokojom. Kvalita a elegancia sa snúbi s jednoznačnosťou a funkčnosťou: koncepcia interiéru triedy S spája jazdný, priestorový a obslužný komfort na najvyššej úrovni.

Drevo sa hojne využíva najmä v prístrojovej doske a stredovej konzole. Prvkom mimoriadnej kvality sú metalizované povrchy spínačov s perleťovým lakom v troch farebných odtieňoch podľa farby interiéru. Aj cestujúci sediaci vzadu sedia v prvom rade. Pre cestujúcich vzadu ponúka nová trieda S individualizáciu priestoru s výbavou „zadnej časti prvej triedy“. Stredová konzola s kvalitou business triedy navzájom spája sféru súkromia a úžitkový komfort (integrácia telefónneho slúchadla, ďalších úložných priečinkov, odkladacieho stolíka atď.). Ústredným prvkom horizontálnej orientácie pred vodičom je od základov nový displej. Nahrádza tradičný združený prístroj a vizuálne a ergonomicky mimoriadne náročným spôsobom združuje mnohé ďalšie funkcie. Dojem akoby sa celý displej vznášal zvyšuje „korónový efekt“ náladového osvetlenia.

Displej M-B S2

Dva farebné displeje s vysokým rozlíšením vo formáte 8:3 a s uhlopriečkou 30,7 cm tvoria novú informačnú centrálu triedy S. Ľavý displej preberá funkciu doterajšieho združeného prístroja a poskytuje všetky informácie určené vodičovi. Pravý displej slúži na pohodlné riadenie informačných, zábavných a komfortných funkcií. Pri vývoji novej koncepcie obslužných a indikačných prvkov stáli v popredí predovšetkým ergonómia, komfort obsluhy a bezpečnosť. Pri vývoji nových obslužných a indikačných prvkov bolo dôležitým cieľom formálne a logické združenie súvisiacich ovládacích prvkov a indikačných funkcií vo vozidle.

Komunikačná centrála, aj koncertná sieň

V triede S má premiéru nová generácia multimédií s intuitívnou obsluhou, vizualizáciou a animáciou funkcií. K zdrojom zábavného systému je možné pristupovať nezávisle z každého miesta na sedenie.

To znamená, z každého zo štyroch miest na sedenie možno nezávisle od ostatných pristupovať k zdrojom zábavného systému – čiže k rádiu, TV, internetu, navigácii, prehrávaču DVD a zariadeniam pripojeným cez USB. Novinkou je aj funkcia riadenia všetkých miest na sedenie zo strany vodiča. Ten môže každému spolujazdcovi pripojiť na displej a slúchadlá ľubovoľný zdroj audia a videa. Stlačením tlačidla môže vodič zabezpečiť aj to, že niektorý z používaných zdrojov audia sa bude prehrávať cez reproduktory vozidla. Nová trieda S je ako prvý sedan sériovo vybavený systémom Frontbass, využívajúceho objem priečneho a pozdĺžneho nosníka karosérie ako rezonančný priestor pre basové reproduktory. V rámci tohto systému sú basové reproduktory namontované do karosérie a objem skoro 40 litrov veľkého priestoru priečneho a pozdĺžneho nosníka využívajú ako rezonančný priestor. Alternatívne k sériovému ozvučovaciemu systému s desiatimi reproduktormi sú k dispozícii na výber hneď dva kvalitné audiosystémy, vyvinuté v spolupráci s Hi-Fi špecialistami z firmy Burmester – ozvučovací systém s priestorovým zvukom Burmester a špičkový ozvučovací systém s priestorovým zvukom 3D Burmester High-End.

Displej M-B S3

Novinkou v prípade navigácie je najmä interaktívna príprava obsahových prvkov. Medzi nové navigačno-zábavné funkcie patrí okrem iného animovaný kompas, Driveshow s informáciami pre cestujúcich ako v lietadle a zobrazenie máp od Google na hlavnej jednotke a v priestore pre cestujúcich vzadu.

Srdcom nového systému COMAND Online je procesor Intel Atom, ktorého výkonnosť v ničom nezaostáva za komponentmi používanými v súčasných laptopoch. Množstvo nových funkcií rozširuje možnosti multimédií a premení triedu S podľa želania na komunikačnú centrálu alebo koncertnú sieň.

Komentáre k článku