Mercedes-Benz spúšťa elektrickú ofenzívu

ZDROJ | Daimler

Zrejme sa časy naozaj menia a trendom v automobilovej doprave sa stáva elektromobilita. Aby tomu tak bolo, nestačia slovné deklarácie šéfov automobiliek, ani nadupané prototypy elektrických vozov prezentované na autosalónoch.

Pozrite siMercedes-Benz B250e – plne elektrické druhé auto do rodiny

Potrebné sú činy, hlavne v podobe rozbiehajúcej sa sériovej výroby. Tá zas potrebuje silné zázemie pri dodávkach batérií a funkčnú sieť (rýchlo)nabíjacích staníc. Oboje sa už deje, čo je dobrou správou.

Vo viacerých prípadoch sa v oboch oblastiach priamo angažujú samotné automobilky, ktoré chcú jednak zarobiť (v prípade nabíjačiek), či šetriť náklady a zlepšiť logistiku (v prípade dodávok batérií).

Notoricky známym príkladom je Tesla so svojou fabrikou Gigafactory a sieťou nabíjacích staníc Supercharger, ale nie je výnimkou. Podobnou cestou sa uberá aj nemecký Daimler AG.

Pozrite siVW sa zameria na elektromobily a novú mobilitu

Matka značky Mercedes-Benz postaví prostredníctvom svojej 100% -nej dcérskej spoločnosti ACCUMOTIVE v nemeckom Kamenzi už druhú továreň na výrobu lítium-iónových batérií. Investícia za približne 500 miliónov eur pomôže naplniť „elektrickú ofenzívu“ automobilky.

https://www.youtube.com/watch?v=CiMXbsBoYf4

Zámery nie sú skromné. Fabrika vyrastie na ploche asi 80 000 m2 a do roku 2020 zamestná 1000 pracovníkov. Fungovať by mala začať v júni budúceho roku. Počet zamestnancov ACCUMOTIVE, ktorá prevádzkuje aj prvú, menšiu továreň na batérie pre elektromobily a hybridy, sa tak zvýši na dvojnásobok.

Dieter Zetsche, predseda predstavenstva spoločnosti Daimler AG a riaditeľ Mercedes-Benz Cars uviedol, že v roku 2022 chce mať Mercedes-Benz v portfóliu najmenej 10 modelov elektrických áut a zároveň investuje do hybridných modelov. V oboch prípadoch sú batérie kľúčovým komponentom.

 

ZDROJ | Daimler

Dieter Zetsche, predseda predstavenstva spoločnosti Daimler AG a vedúci divízie Mercedes-Benz Cars, víta spolkovú kancelárku Dr. Angelu Merkelovú a predsedu vlády Saska Stanislawa Tillicha v dcérskej spoločnosti Daimleru ACCUMOTIVE v meste Kamenz.

Ide o súčasť firemnej stratégie Daimleru s názvom CASE (Connected, Autonomous, Shared & Services).

Daimler plánuje v priebehu budúcich piatich rokov investovať do vývoja elektromobilov asi 10 miliárd eur. Súčasťou tejto investície je aj nová fabrika v Kamenzi za pol miliardy.

Pozrite siDaimler a Bosch vytvorili silnú alianciu na vývoj autonómnych áut

Medzi prvé luxusné elektromobily koncernu Daimler bude patriť elektrické SUV Mercedes-Benz Generation EQ, ale majú pribudnúť aj elektrobusy a elektrické nákladné autá, ktorých výroba sa už začína rozbiehať.

ZdrojDaimler

Komentáre k článku