Mercedes-Benz EQC predstavili na bratislavskom autosalóne 2019

Bratislavský autosalón 2019 mal desiatky slovenských premiér. V nie malom zastúpení išlo o elektromobily. Prémiový elektrorad zastupoval Mercedes-Benz EQC.

Mercedes-Benz vstúpil do sveta elektromobility pod značkou EQ, ktorá označuje Electric Inteligence. Má byť na rovnakej úrovni ako AMG či Maybach.  

Prvý model tejto divízie je plne elektrické malé SUV Merecedes-Benz EQC. Že Mercedes vsadil rovno na SUV nie je prekvapivé. Tento segment je dnes jednoducho extrémne populárny. Naviac, vďaka výške automobilu je jednoduchšie zabudovať všetky potrebné komponenty elektromobilu. 

Na aktuálne prebiehajúcom bratislavskom autosalóne si elektrické SUV odbilo slovenskú premiéru. Na prvý pohľad vás upúta iná predná maska, disky kolies, či zadné svetlá na celú šírku vozidla. 

Interiér je typický Mercedes, pôsobí skutočne prémiovo a je z neho cítiť akýsi závan novej éry v automobilovom priemysle. Zapracovaná je umelá inteligencia MBUX, ktorá vďaka plne dotykovému multimediálnemu displeju vytvára pre vodiča maximálne pohodlie. Nechýba ovládanie hlasom, či gestami. Ak preferujete skôr klasickejší spôsob ovládania, oceníte to na volante.

V podlahe je zabudovaná 80 kWh batéria, ktorá podľa NEDC vydrží na 450 km jazdy. Automobilka uvádza priemernú spotrebu 22,2 kWh na 100 km. Každá náprava má svoj motor, teda EQC je štvorkolkou. Motory generujú 300 kW (408 koní) výkonu s krútiacim momentom až 765 Nm. Výkon je dostupný od prakticky 0 otáčok. Aj vďaka tomu na stovku vystrelí za 5,1 sekundy.

Pozrite siMercedes-Benz EQC – prvý čisto elektrický Medveď série EQ je na svete

Batériu je možné nabíjať maximálne 110 kW nabíjačkou. Za 40 minút sa v takom prípade nabije z 10% na 80% kapacity. Len pre informáciu, samotná batéria váži 650 kg. Mercedes ponúkol ako doplnok veľmi štýlovú rýchlo nabíjačku. 

Mercedes-Benz EQC príde aj s už existujúcou mobilnou appkou EQ Ready, ktorá je dostupná pre majiteľov hybridov. Tá bude okrem iného sledovať denné návyky používateľa a tomu prispôsobovať vlastnosti vozidla. Samozrejmosťou je možnosť ovládania na diaľku, programovanie nabíjania, vyhrievania či chladenia interiéru. Ovládať vozidlo na diaľku je možné aj pomocou hlasu.

Komentáre k článku