Mercedes-Benz dokáže parkovať sám už aj v podzemných garážach

Mercedes-Benz, resp. jeho materská spoločnosť Daimler, v spolupráci s nemeckým koncernom Bosch vytvorila v stuttgartskom Mercedes-Benz Museum systém na automatické parkovanie. Stačiť má mobilná appka.

ZDROJ | Daimler

Majitelia alebo prenajímatelia vozidiel Mercedes-Benz vystúpia na prvom podlaží, na špeciálne vyhradenom mieste pre tzv. Automated Valet Parking, vystúpia, spustia appku Mercedesu a môžu pokojne odkráčať pozrieť si unikáty múzea.

Vozidlo (ako vidieť aj na videu) samé prejde na konkrétne parkovacie miesto. To si nájde úplne samé podľa jeho dostupnosti. Pri odchode z múzea majitelia opäť len otvoria mobilnú appku a vozidlo si privolajú.

https://www.youtube.com/watch?v=Y1Y1ChYabWw

Toto riešenie by určite ocenili majitelia, ale určite ešte viac majiteľky akýchkoľvek vozidiel. Parkovanie v garážach totiž býva nočnou morou mnohých a v lepšom prípade si auto odnesie iba pár škrabancov.

Ako systém presne funguje obe zainteresované spoločnosti zatiaľ nekometovali. Pôjde zjavne o systém autonómneho riadenia napojený na rôzne čipy práve od Boschu pre lepšiu orientáciu v garáži.

Služba bude dostupná od začiatku budúceho roka v testovacej prevádzke.

ZDROJ | Daimler

Systém má len jedinú nevýhodu. Ak by sa stal masovo rozšírený, mohli by v garážach nastať nemalé zápchy, resp. dlhé čakacie lehoty na to svoje auto. Predstavte si 20-30 ľudí čakajúcich na svoje auto napríklad po divadle či kine, kedy je hromadné opúšťanie garáží celkom prirodzené.

Na druhej strane by to mohlo byť plusom, pretože v prípade stroja nehrozí kolízia, takže by všetko mohlo ísť plynulo a bez ťažkostí. Opäť by v tomto prípade boli spomaľujúcim faktorom ľudia, ktorým by nastúpenie a manuálny odchod trval dlhšie.

ZDROJ | Daimler

ZdrojDaimler

Komentáre k článku