Mercedes-Benz chce do roku 2030 predávať polovicu áut zelených

ZDROJ | Daimler

Daimler AG, materská spoločnosť automobilky Mercedes-Benz oznámila svoje plány na zelenšiu budúcnosť. Plán nazval Ambition2039. Má ísť o súbor opatrení a plánov, ktoré majú do roku 2030 priviesť automobilku k predaju polovice vozidiel „zelených”, do roku 2039 chce byť čisto CO2 neutrálna.

ZDROJ | Daimler

Prvým plánom vo vízii, resp. pláne Ambition2039, je obmedzenie výroby a teda i predaja čisto benzínových, alebo naftových modelov. Hoci do 2030 (aj po tomto roku) budú stále v ponuke, Daimler chce, aby aspoň polovica predaných vozidiel bola ekologická. To znamená, že budú buď čisto elektrické, alebo aspoň plug-in hybridné. Pred pár rokmi pritom Daimler hovoril, že už v roku 2022 chce mať v každom modeli aj elektrifikovanú verziu.

Pozrite siMercedes-Benz EQC – prvý čisto elektrický Medveď série EQ je na svete

Tieto plány nie sú celkom nereálne, hlavne ak sa pozrieme koľko miest po svete postupne ohlasuje zákazy vstupov do miest pre hlavne naftové vozidlá. Časom sa k nim pridajú ďalšie a ďalšie a vodiči v mestách nebudú mať inú možnosť, len presedlať na hybrid alebo elektrinu.

Plusom ale je, že Daimler pod značkou Mercedes-Benz nevyrába len osobné automobily, ale aj dodávky, mikrobusy, kamióny či autobusy. Elektrifikácia tak neobíde ani tieto segmenty. Hoci veľké automobily (kamióny či autobusy) už dnes podliehajú vysokým nárokom na ekologickú prevádzku, stále sú v nich obrovské naftové motory.

Pozrite siMercedes-Benz má elektrickú dodávku eVito, príde aj eSprinter a eCitan

ZDROJ | Daimler

Cestou pre Daimler v týchto segmentoch nie je ani tak hybridná technológia, či elektromotory na batérie, ale na vodík. Aj s tým má automobilka bohaté skúsenosti. V prípade vanov a mikrobusov ale môžeme očakávať pohon na batérie.

Pozrite siMercedes-Benz začal predávať vodíkový plug-in hybrid GLC F-CELL

Podstatne odvážnejší je ale plán pre rok 2039. Do tohto roku chce automobilka pre všetky osobné automobily mať nulovú uhlíkovú stopu. To ale neznamená, že všetky modely od tohto roku budú elektrické, ale že budú vyrábané s nulovou uhlíkovou stopou. Ako?

ZDROJ | Daimler

Automobilka postupne chce mať všetky jej fabriky postupne CO2 neutrálne. Tie tak budú potrebné zdroje získavať z obnoviteľných zdrojov. Factory 56 v Sindelfungene má byť toho prvým príkladom. Táto časť fabriky využíva už dnes výlučne energiu z obnoviteľných zdrojov. Do roku 2022 majú túto výrobňu nasledovať všetky fabriky v Európe.

Plusom automobilky je aj fakt, že chce prejsť na tzv. hodnotový cyklus, v prípade ktorého bude recyklovať maximum starých vozidiel. Z nich vraj totiž až 85% má recyklačný potenciál. Rovnaké kroky bude automobilka požadovať ale aj od svojich subdodávateľov, čo je ďalšie plus. Otázne je, ako sa k tomu postavia oni. Každopádne, Daimler má veľké plány, ktoré by mohli pomôcť znížiť CO2 vo svete celkom markantne. Budeme mu preto držať palce, nech sa mu to podarí a nech sa ním inšpirujú i ďalšie automobilky sveta.

ZDROJ | Daimler

ZdrojDaimler AG

Komentáre k článku