Mercedes-Benz a Bosch testujú budúce plne autonómne taxíky

Nemecké spoločnosti Daimler (materská firma Mercedes-Benz) a Bosch spustili ostrý test svojho nudúceho plne autonómneho taxíku, ktorý vznikol na základe modelu Triedy S. Testy ale neprebiehajú v domácej krajine, ale na opačnej strane sveta, v USA.

ZDROJ | Daimler

Testovacia fáza budúceho plne autonómneho taxíku prebieha v meste San Jose v americkom štáte Kalifornia. Obe spoločnosti v minulosti testovali svoj koncept v uzavretom svete, no teraz spúšťajú ostrú testovaciu prevádzku s flotilou až 30 vozidiel Mercedes-Benz Triedy S.

ZDROJ | Daimler

Luxusné vozidlá budú prevážať ale len vybraných klientov cez appku Daimleru. Keďže ide stále o testovaciu fázu vývoja, nie je možné prevážať vo vozidlách bežnú verejnosť. V budúcnosti sa počíta s tým, že podobné automobily bude možné cez appku napríklad Uberu objednať aj bez vodiča.

Testy zatiaľ navyše prebiehajú iba počas denných hodín na trase medzi West San José a centrom mesta cez San Carlos Street a Stevens Creek Boulevard.

ZDROJ | Daimler

Flotila Mercedesov zatiaľ navyše nie je plne autonómna. Obe spoločnosti však na tom naplno pracujú a aj preto prebiehajú testovacie jazdy. Za volantom tak stále sedí človek, ktorý dohliada na chod vozidla a pre prípad neočakávanej situácie je pripravený zasiahnuť do riadenia.

ZDROJ | Daimler

Pod kapotou je to klasický Mercedes-Benz Triedy S, o chod IT systémov sa ale stará NVIDIA Drive Pegasus, extrémne výkonný počítač so strojovým učením. Ten spracováva v reálnom čase vstupy z najrôznejších senzorov na vozidle. Tie zatiaľ nie sú nijak ukryté v karosérii, keďže ide o prestavbu bežného modelu Triedy S.

Zatiaľ nie je známe, kedy spoločnosti očakávajú možné nasadenie do ostrej komerčnej prevádzky.

ZDROJ | Daimler

ZdrojDaimler

Komentáre k článku