MediaTek „napumpuje“ batériu na 70% za 20 minút

ZDROJ | MediaTek

Na aktuálne prebiehajúcej výstave COMPUTEX 2016, ktorá sa koná v taiwanskom Taipei od 31. mája do 4. júna, prezentoval taiwanský výrobca čipov MediaTek zaujímavé riešenie na rýchle nabíjanie batérií v smartfónoch.

V situácii, keď výkonnosť batérií nestačí uživiť čoraz väčšie displeje smartfónov s iracionálne vysokým rozlíšením a množstvo aplikácií bežiacich na pozadí, či viacnásobnú sieťovú konektivitu, sa operačné časy nepríjemne skracujú. Iste, jedným z riešení je powerbank, odkiaľ môžeme batériu v prípade potreby „natankovať“ aj v teréne. Ale ani toto nabíjanie neprebieha rýchlo.

Pozrite siCoolpad Big Boy, externá batéria s veľkou kapacitou

Práve rýchle nabíjačky môžu pozitívne ovplyvniť funkčnosť mobilných terminálov, kým nebudeme mať batérie s vyššou mernou kapacitou.

PumpExpres-3.0
ZDROJ | MediaTek

MediaTek Pump Express 3.0, ako sa systém nabíjania nazýva, využíva rozhranie USB-C a podľa výrobcu je prvým nabíjacím systémom na svete, ktorý dokáže nabiť priemerne veľkú batériu mobilu z nuly na 70 percent za 20 minút.

https://www.youtube.com/watch?v=mfWrF2NdkKQ

Nejde o nabíjačku smartfónov v pravom slova zmysle. MediaTek informoval, že jeho nové procesory v smartfónoch budú schopné cez pripojenie USB-C obísť počas nabíjania obvody telefónu a energiu smerovať priamo do batérie. Okrem vyššej účinnosti sa tak aj zníži zahrievanie zariadení počas nabíjania. Nová funkcia sa týka čipových sád MediaTek Helio P20 a novších.

Pozrite siQi napína svaly, mobil nabije ľahko a rýchlo

MediaTek pritom nie je jediný, kto sa snaží vyriešiť superrýchle nabíjanie pre smartfóny. Hlavným konkurentom je americký výrobca čipov Qualcomm, ktorého systém Quick Charge 3.0 nabije batériu na 80% za 35 minút.

Systém „bleskového „ nabíjania vyvinul aj výrobca smartfónov OPPO. Jeho rýchle nabíjanie VOOC je údajne 4x rýchlejšie, ako konvenčné nabíjačky a malo by nabiť batériu na 75% za 30 minút. VOOC je však určený len pre smartfóny značky OPPO.

Tak či tak, Pump Express 3.0 od MediaTeku je aktuálne zrejme najúčinnejšou energetickou „pumpou“ pre smartfóny. Na trhu by sa mal objaviť koncom tohto roku.

ZdrojGSM ARENA

Komentáre k článku