McIntosh MC462 – nový majster sterea

Či už elektrónkové, alebo tranzistorové, zosilňovače McIntosh patria k audiofilským kúskom, ktoré vzbudzujú rešpekt a zároveň obdiv nielen u fanúšikov tejto americkej značky.

Inovovaná klasika

Spája ich (teda minimálne tie polovodičové) charakteristický dizajn s čelným panelom z čierneho skla, svietiacim firemným logom a modro žiariacim wattmetrami. MC462, ktorý nahrádza oceňovaný MC452 v tomto smere nie je výnimkou, ale dostal do vienka rad vylepšení. Predný panel teraz využíva priame LED podsvietenie, ktoré zlepšuje presnosť a vzhľad farieb.

ZDROJ | McIntosh

V poslednom čase sa logo značky objavuje aj v originálne tvarovaných rebrách chladičov, ktoré firma nazýva Monogrammed Heatsinks™ (monogramové chladiče).

Tak ako MC452, aj MC462 disponuje masívnym výkonom 450 W/ kanál. Vďaka špeciálnym audio autotransformátorom dokáže tento maximálny výkon dodávať do akýchkoľvek reproduktorov s impedanciou od 2 do 8 Ohmov.

Pozrite siMcIntosh MA9000 – vlajková loď medzi zosilňovačmi

MC462 je výkonový zosilňovač, takže signál zo zdrojových komponentov bude potrebné najskôr spracovať prostredníctvom vhodného predzosilňovača. Tých nájdeme v portfóliu McIntosh dostatok – vhodný by bol napríklad stereo predzosilňovač C52, alebo digitálny predzosilňovač a D/A prevodník D1100.

Ako výkonový zosilňovač nemá MC462 potrebu disponovať množstvom vstupov a výstupov – k dispozícii sú dva analógové vstupy (RCA a XLR) a rovnako dva výstupy RCA a XLR na zadnom paneli. Nájdeme tu aj tri páry pozlátených reproduktorových terminálov Solid Cinch™, po jednom páre pre reproduktory s impedanciou 2, 4 a 8 Ohm.

ZDROJ | McIntosh

Dva gombíky na prednom paneli slúžia len na prepínanie režimu modro podsvietených wattmetrov a napájania. Čelný panel ohraničujú masívne hliníkové madlá, slúžiace na manipuláciu s prístrojom. Pri jeho hmotnosti 52,3 kg majú svoje opodstatnenie.

K váhe podstatným spôsobom prispievajú audio autotransformátory, masívny napájací transformátor, výkonné chladiče, ale aj robustné šasi.

Inovácie v pod kapotou

Stereo zosilňovač MC462 získal v porovnaní s predchádzajúcim modelom MC452 viaceré vylepšenia.  Najdôležitejším je asi zvýšenie kapacity filtra takmer o 50%, čo viedlo k pozoruhodnému, až 66% nárastu dynamického rozsahu z 1,8 dB na 3,0 dB.

Pozrite siNovinky McIntosh: SACD/CD prehrávač MCD600 a streamer MS500

To umožňuje MC462 ľahko zvládnuť drastické výkyvy v dynamike a bez námahy reprodukovať akúkoľvek hudbu prakticky bez skreslenia. V dôsledku zvýšenia kapacity filtra sa tiež zlepšil výkon basov.

ZDROJ | McIntosh

Samotná udávaná frekvenčná odozva je, ako býva u tejto značky zvykom, impozantná: 10Hz-100kHz pre tradične meranú odchýľku o +0,-3dB, alebo 20Hz-20kHz v extrémne náročnom sledovaní (+0,-0.25dB). Znamená to, že v počuteľnom rozsahu je frekvenčná odozva fakticky nemenná. Celkové harmonické skreslenie 0,005% je takisto zanedbateľne nízke.

Inovácie zasiahli aj vnútornú kabeláž a obvodové komponenty zbernice. Ekologický systém správy napájania vypne zosilňovač po uplynutí nastaveného času, keď nebol detegovaný žiadny vstupný signál.

ZDROJ | McIntosh

Patentovaný obvod Power Guard monitoruje príznaky prebudenia výstupného signálu a v reálnom čase robí mikro-úpravy vstupného signálu, aby sa zabránilo frekvenčnému orezaniu, prípadne poškodeniu reproduktorov. Ochranu proti skratom repro káblov zaisťuje Sentry Monitor a zapojenie Quad Balanced eliminuje šum a rušenie, ktoré by mohli degradovať kvalitu audio signálu.

Pozrite siMcIntosh predstavil nový gramofón MT2

Vyvážené a nevyvážené výstupy zjednodušujú bi-amp alebo tri-amp napojenie reproduktorov a môžu sa tiež použiť na odosielanie audio signálu do sekundárneho systému, alebo na pripojenie aktívneho subwoofera.

McIntosh MC462 by sa mal na trhu objaviť v najbližšom čase (na americkom trhu je avizovaný do konca júla) a môžete sa s ním zoznámiť v predajnej sieti autorizovaného distribútora, ktorým je na Slovensku spoločnosť BIS audio. Maloobchodná cena je stanovená na 10 800 €.

ZdrojMcIntosh

Komentáre k článku