McIntosh má 11 produktov s Roon certifikáciou

ZDROJ | Roon Labs

Stretli ste sa s pojmom „Roon Ready“, alebo „Roon kompatibilný“? Ide o nový, ale frekventovaný fenomén. Zjednodušene povedané „Roon Ready“ znamená, že D/A prevodník alebo iné zariadenie, ktoré je takto certifikované, vyhovuje požiadavkám Roon Labs a zvláda všetky významné funkcie Roon.

Vytvorte si vlastný hudobný svet

O čo ide? Roon je softvérový komponent pre digitálne audio systémy z dielne Roon Labs.

Jeho výnimočnosť spočíva, okrem iného, v práci s metadátami. Pri hľadaní hudby v archíve už neprezeráte jednotlivé priečinky, ale môžete vyberať podľa žánrov, albumov, autorov, členov kapely a mnohých iných možností.

Pozrite siMcIntosh MHA50 – slúchadlový zosilňovač s bonusom

Výhodou je prepojenie so streamovacou službou TIDAL, ale rovnako môžete prehrávať aj skladby z vášho NAS servera, internetových rádií, alebo priamo z počítača, na ktorom je nainštalovaný Roon. S funkciou peerless music curation môžete vytvoriť virtuálne internetové rádio z vlastných skladieb a po prehratí playlistu Roon pridáva ďalšie skladby z rovnakých žánrov.

ZDROJ | Roon Labs

Z metadát dokáže softvér vytvoriť čosi ako hudobný magazín s informáciami o tvorcoch albumu, vrátane stručných životopisov hudobníkov, históriou kapiel, alebo informáciami o nadchádzajúcich koncertoch. Nájde zodpovedajúce linky na sociálne siete, domovské stránky, či Wikipédiu. Tieto funkcie, tak ako služba TIDAL, vyžadujú pochopiteľne internetové pripojenie.

Namiesto klasického playlistu v 2D tabuľke, aký poznáme z hudobných prehrávačov, vytvorí Roon toto.ZDROJ | Roon Labs

Možnosti aplikácie sú enormné a zahŕňajú aj multiroom prehrávanie cez viacero streamerov súčasne, pričom každý môže byť ovládaný individuálne, alebo všetky môžu hrať rovnaký obsah. Roon je tiež multi-user sieťová audio platforma, ponúkajúca funkcie, ako je prehrávanie bit-perfect, DSD a PCM upsampling, multikanálová podpora a zobrazovanie signálnej cesty.

Pozrite siMcIntosh MA9000 – vlajková loď medzi zosilňovačmi

Takýto komplexný nástroj však nie je freeware. Roon Labs ponúka riadiace jadro s neobmedzeným počtom zariadení (PC, MAC, zariadenia s OS Android, alebo iOS) za 119 USD ročne, alebo neobmedzene za 499 USD. Jeho používatelia však tvrdia, že pridaná hodnota Roon rozhodne stojí za to.

Fascinácia hudbou, aj technikou

Kultový výrobca high-endu McIntosh sa do digitálneho zvuku zapojil s plnou vážnosťou už dávnejšie a najnovšie ohlásil, že 11 jeho produktov získalo certifikáciu Roon Tested od Roon Labs.

Ide o predzosilňovače C47, C52, C2600, digitálny predzosilňovač D1100, integrované zosilňovače MA5300, MA7200, MA8900, MA9000, stereo prijímač MAC7200, slúchadlový zosilňovač MHA150 a integrovaný audio systém MXA80.

https://www.youtube.com/watch?v=u1LvfgOQ3JY

Všetky tieto modely využívajú výkonný 8-kanálový 32-bitový digitálno-analógový prevodník fungujúci v režime Quad Balanced. Na koaxiálnych a optických vstupoch dekódujú hudbu v kvalite až 24-bit/192kHz a cez USB vstupy dokonca až hi-res audio vo formáte PCM až do 32-bit/384kHz a podporujú aj DSD 256kHz a DXD 384kHz.

Roon Tested produkty boli profilované a testované firmou Roon a McIntosh pre maximálnu kompatibilitu. Roon rozpozná tieto zariadenia a pošle im zvuk optimalizovaný pre ich vlastnosti. Nastavenia zariadení v Roon-e sú optimalizované tak, aby zlepšili zákaznícky zážitok.

ZDROJ | BIS audio

Noví používatelia si budú musieť vytvoriť Roon účet a stiahnuť a nainštalovať aplikáciu. Tí, čo Roon už používajú, môžu aktualizovať systém Roon Core, aby získali ikony svojich zariadení McIntosh a optimalizované nastavenia. Potom pomocou funkcie Identify My Device v aplikácii Device Settings nastavia použitie nových informácií.

Pozrite siMcIntosh oslavuje 70. výročie elektrónkovou parádou

Cena aplikácie Roon nie je celkom nízka a mnohým hudobným fanúšikom sa môže zdať prehnaná. Sú za ňou však nielen náklady na vývoj a aktualizáciu skutočne kvalitného a komplexného softvéru.

Nemalé náklady si žiada správa a aktualizácia metadát a informácií o kapelách, albumoch, tvorcoch a interpretoch, vďaka ktorým Roon prináša pozoruhodnú pridanú hodnotu. Roon Labs však pri ich získavaní a aktualizácii musí spolupracovať s množstvom subjektov tretích strán a to nie je zadarmo.

ZdrojBIS audio,McIntosh

Komentáre k článku