Matternet Station je takmer autonómny letecký dispečing pre kuriérske drony

ZDROJ | Matternet

Riešenie kalifornskej spoločnosti nasadia v USA a Švajčiarsku, posielať lieky a vzorky dronom zvládne každý bez odbronej pomoci.

Kalifornská spoločnosť Matternet je už pomerne známa svojimi kuriérskymi dronmi. V USA spolupracujú s UPS, vo Švajčiarsku so Swiss Post. Spoločnosť aktuálne predstavila Matternet Station, teda stanice, alebo ak chcete dispečing, pre ich drony.

https://youtu.be/ewemfbksK8s

Približne tri metre vysoká a esteticky vydarená stanica pre autonómne drony môže byť umiestnená ako na streche budovy, tak na verejnom priestranstve. Stanica totiž dokáže ochrániť dron, v prípade, že práve nie je v prevádzke.

Nové riešenie bude nasadené v zdravotníctve Spojených štátov Amerických, kde má umožniť výrazne efektívnejšiu prepravu vzoriek medzi laboratóriami a šetriť financie, nakoľko vďaka dronom nebude potrebná výstavba lokálnych laboratórií, tvrdí spoločnosť.

ZDROJ | Matternet

Stanica si rozumie s dronmi Matternet D2 a komunikuje cez Matternet Cloud Platform. Používatelia, resp z počiatku lekári, budú budú mať k dispozícií aplikáciu, v ktorej veľmi jednoducho zadajú cieľ letu. Ovládanie, aspoň podľa prezentačného videa, vyzerá, že ho zvládne každý aj bez odborného školenia.

ZDROJ | Matternet

Samotná stanica je vybavená viacerými riešeniami, ktoré automaticky dokážu naplánovať trasu, majú zabrániť prípadným kolíziám dronov a automaticky ich navádzať na pristátie. Po pristatí stanica vymení dronu batériu a odoberie náklad. Ten bude uschovaný do jednej zo štyroch schránok s kontrolovanou teplotou. Do schránok sa na základe čipu dostane len oprávnený lekár, resp zamestnanec nemocnice.

Matternet majú ambíciu vybaviť každú nemocnicu v USA ich stanicou a doručovacími dronmi. Tie by mali okrem vzoriek tiež prevážať lieky. V dohľadnej dobe sa má nová stanica nasadiť aj vo Švajčiarsku. Inštitúcie budú využívať služby Matternetu formou ročného predplatného. Matternet Station fungujú na princípe point-to-point, teda drony nebudú lietať s medzipristátím.

ZdrojMatternet

Komentáre k článku