Máte špičkový počítač? Otestujte si ho prvým 8K videom z YouTube

8K

Na YouTube sa v predošlých dňoch objavilo video s názvom „Ghost Towns in 8K“. Jedná sa o video, ktoré je možné ako prvé na svete prehrávať v kvalite 8K rozlíšenia. V súčasnosti je najčastejšie používaným rozlíšením v kinematografii Full HD (z angl. high definition – vysoké rozlíšenie) s rozmermi 1 920 x 1 080 pixlov. V najbližších rokoch by sa mal štandardným rozlíšením stať Ultra HD (4K) – 4 096 x 2 160 pixlov.

8K zatiaľ patrí k najväčším druhom rozlíšenia vo svete digitálnej kinematografie, pričom jeho rozlíšenie dosahuje až 7 680 x 4 320 pixlov. Na trhu však je zatiaľ dostupné len extrémne malé množstvo kamier, ktoré sú schopné zaznamenávať obraz v tomto rozlíšení. Napríklad taká Red Weapon Vista Vision za takmer 70 000 dolárov.

POZRITE SI: Otravujú vás reklamy na YouTube? Chystá sa ich zrušenie!

8K video však môžu v plnom rozlíšení pozerať iba niektorí používatelia s dostatočne výkonným počítačom a Ultra HD monitorom. Aj tak ale 8K potenciál videa nevyužijú. 8K TV síce niektorí výrobcovia už predstavili, no zatiaľ len ako koncepty. Na tie reálne si ešte nejakú tú dobu počkáme.

Zaujímavosťou však je, že Google, resp. YouTube doteraz nevydal žiadne oficiálne stanovisko k spusteniu možnosti prehrávania 8K videa. To i napriek tomu, že je táto možnosť už dostupná verejnosti.

 

Zdroj a foto: YouTube, 9TO5Google

Komentáre k článku