Mars sa podobal Zemi viac, než sme si mysleli

ZDROJ | GIZMODO

Hoci väčšina záberov z povrchu Marsu ukazuje čistú púšť, maximálne s vyschnutými riečiskami, nie je to celkom pravda. Aj dnes sa na Marse vyskytuje voda a to občas dokonca v tekutom stave. Môže tam teda aj dnes existovať aspoň mikrobiálny život?

Na túto otázku bude hľadať odpoveď aj európsko-ruská misia ExoMars, ktorá je momentálne na ceste k nášmu susedovi.

Pozrite siOpportunity zrejme našla dôkaz vody na Marse

Tekutá voda, ktorá sa v lete na Marse za určitých podmienok vyskytuje, však ani zďaleka nepripomína zurčiace potoky a riavy Zeme. Sú to skôr priesaky roztopeného ľadu, ktoré sa po krátkom putovaní strácajú v piesku. Ale nebolo to tak vždy.

Opportunity
ZDROJ | NASA

Pobrežie bičované vlnami tsunami

Už dávnejšie zábery roveru Curiosity ukázali vyschnuté korytá riek a potokov s charakteristickými okruhliakmi vytvarovanými tečúcou vodou.

Pozrite siNASA odhalila záhadu Marsu, potvrdili vodu!

Zdá sa však, že pred miliardami rokov omýval povrch Marsu aj oceán. Dôkazov je viacero. Podľa vedcov z Planetary Science Institute sa nachádzajú na povrchu Marsu oblasti so zmenenou povrchovou štruktúrou, zodpovedajúcou nánosom, aké by mohla spôsobiť obrovská tsunami.

Ich rozloženie totiž korešponduje s výškou terénu a v horských oblastiach sa nevyskytujú. Takéto tsunami mohli vzniknúť po dopade obrovských meteoritov, či malých asteroidov do oceánu.

Mars-oceán
Vľavo: Farebne rozlíšený digitálny model terénu skúmanej oblasti Marsu zobrazujúci dve línie pobrežia v ranom marsovskom oceáne, ktorý existoval asi pred  3,4 miliardami rokov. Vpravo: Oblasti, na ktoré sa vzťahujú zdokumentované tsunami udalosti. ZDROJ | Alexis Rodriguez

Ak bolo ale na Marse toľko vody, že tvorila oceán, kam zmizla? Aj na to už vedci tušia odpoveď.

Kyslík z vody

Chemické rozbory prevádzané roverom Curiosity pomocou prístroja ChemCam ukazujú, že tamojšia atmosféra mala v minulosti viac kyslíka, ako dnes. Naznačuje to vysoký podiel oxidov mangánu v skúmaných horninách v oblasti Kimberley v kráteri Gale.

Oxidy mangánu v zistenej koncentrácii pritom zjavne museli vzniknúť v prostredí s dostatkom kyslíka a vody, myslia si vedci z NASA.

Podľa teórie bola voda na Marse postupne rozložená ionizujúcim žiarením na vodík a kyslík. Stalo sa tak, keď Mars po oslabení magnetického poľa prišiel o prirodzený štít na ochranu pred nabitými časticami.

Mars-Curiosity.MnO
ZDROJ | MSSS / JPL / NASA

Ľahký vodík stúpal hore a vďaka slabej gravitácii Marsu postupne unikol do vesmíru. Kyslík vytvoril zlúčeniny s mangánom a ďalšími prvkami.

Zdá sa teda, že podmienky na Marse boli v ďalekej minulosti veľmi podobné tým pozemským. Teplota atmosféry bola vyššia než dnes a nachádzal sa v nej dostatok kyslíka, aj vody.

Pozrite siNASA má systém, ktorý vyrobí kyslík pre Marťanov

To vytvára indície, že Mars bol v tých časoch celkom príjemným miestom pre život, prinajmenšom pre mikrobiálny. Ionizujúce žiarenie však za mnoho miliónov rokov rozložilo vodu, vodík unikol a kyslík sa postupne naviazal na zlúčeniny v horninách. Budúci kolonizátori budú vďační aj za takúto jeho formu, pretože z oxidov budú vedieť kyslík opätovne získať.

ExoMars-Schiaparelli
ZDROJ | ESA

Dôležité je, že Curiosity nie je jediným prieskumníkom, ktorý túto teóriu potvrdzuje. O mnoho tisíc kilometrov ďalej dospel k podobnému zisteniu aj dodnes funkčný rover Opportunity, uviedol magazín GIZMODO.

Aj táto sonda nedávno identifikovala horniny s vysokým podielom mangánu , takže nejde o anomáliu z krátera Gale.

Pozrite siRover ExoMars bude hľadať život na červenej planéte

Podľa šéfky výskumu, Niny Lanza z Los Alamos National Laboratory v Novom Mexiku, takéto mangánové zlúčeniny vznikajú na Zemi len prostredníctvom pôsobenia atmosférického kyslíka, alebo mikróbov.

Kyslík v atmosfére sa všeobecne považuje za indikátor života, ale nemusí to tak nevyhnutne byť. Ako je to v skutočnosti na Marse, ukážu až ďalšie výskumy a ďalšie sondy. Pristávací modul Schiaparelli z misie ExoMars by mal dosadnúť na povrch planéty  už 19. októbra tohto roku, pričom celý projekt ExoMars je zameraný na hľadanie stôp života.

ZdrojNASA

Komentáre k článku