Mark Zuckerberg podporuje digitálnu daň v Európe

ZDROJ | Mark Zuckerberg

Zakladateľ sociálneho giganta Facebooku, Mark Zuckerberg, sa vyjadril, že akceptuje platenie vyšších daní v Európe v rámci tzv. digitálnej dane.

Digitálna daň je témou nielen slovenských politických strán. To, či zdaniť nadnárodné technologické spoločnosti, sa rieši na celom európskom kontinente. Najnovšie sa zakladateľ a výkonný riaditeľ Facebooku, Mark Zuckserberg vyjadril, že podporuje vyšší výber daní pre technologické spoločnosti v Európe.

ZDROJ | AP

Pozrite siFacebook zakazuje uverejnovať na sociálnej sieti deepfake videá

Na celosvetovej úrovni plánuje zaviesť digitálnu daň Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj OECD. Ide o organizáciu tridsiatich šiestich ekonomicky najrozvinutejších štátov sveta, do ktorých patrí aj Slovensko a ktoré prijali princípy trhovej ekonomiky.

Zmena režimu výberu dani by sa mala dotknúť internetových spoločností vrátane sociálnych a mediálnych platforiem, ktoré pôsobia v krajinách, kde vytvárajú zisk a kde majú rozsiahle podnikateľské aktivity.

Súčasný systém zdanenia funguje na základe fyzickej lokality spoločnosti, čo znamená, že napríklad taký Facebook platí väčšinu daní v USA. V Európe na druhej strane platia spoločnosti v krajinách s nízkym daňovým zaťažením alebo v tzv. daňových rajoch, no zároveň majú svoje aktivity po celom regióne. Pri Facebooku ide konkrétne o zdaňovanie v Írsku.

Mark Zuckerberg sa vyjadril, že „rozumie frustrácii ohľadne výberu daní od technologických spoločností v Európe„. Facebook s plánovanou daňovou reformou OECD súhlasí a Zuckerberg dodal „že budeme akceptovať, ak budeme musieť zaplatiť viac da daniach na rôznych miestach v rámci nového rámcu„.

ZDROJ | Forbes

Pozrite siFacebook má robota, ktorý sa vie orientovať aj bez mapy

Napriek súhlasu s platením vyššej dane zo strany Marka Zuckerberga, organizáciu OECD skritizovali Spojené štáty, ktoré tvrdia, že ide o diskrimináciu veľkých technologických spoločností, ktoré vznikli v Silicon Valley.

ZdrojThe New York Times

Komentáre k článku