Mark Zuckerberg chce zredukovať zobrazovanie politického obsahu na Facebooku

ZDROJ | Anthony Quintano

Polarizácia spoločnosti je jedným z dôsledkov slobody na sociálnych sieťach. Zakladateľ Facebooku, Mark Zuckerberg, sa vyjadril, že hľadajú cesty, ako obmedziť zobrazovanie politického obsahu na sociálnej sieti.

„Ľudia nechcú, aby politika a hádky prekryli ich používateľský zážitok“, vyjadril sa Mark Zuckerberg počas mítingu zameraného na priority do roku 2021. Súčasťou priorít má byť zmena algoritmov, ktoré budú smerovať jednotlivcov do skupín, ktoré sa venujú politickým a spoločenským témam.

ZDROJ | CNET.com

Pozrite siWhatsApp začne zdieľať používateľské dáta s Facebookom, nie však v EÚ

V praxi by to mohlo vyzerať nasledovne. V prípade, že sledujete určitý druh skupín zameraných na jednu politickú vetvu, Facebook by vám nemal ponúkať podobné skupiny. Zmeny by sa mali dotknúť Facebooku na celom svete, nielen v USA.

Facebook by mal mať za cieľ spájať komunity ľudí. Toto spájanie má však byť „zdravé a pozitívne“. To je zámer sociálnej siete.

Problémom môže byť, ako budú vo Facebooku určovať, kedy ide o politický obsah a kedy nie. Na druhej strane Zuckerberg dodal, že nechce obmedzovať slobodu slova používateľov a že táto sloboda má byť zachovaná aj pri vyjadrení politického presvedčenia.

Ďalším problémom je, že Facebook má problém aj so súčasnými cieľmi odstraňovať nenávistné komentáre a násilné prejavy. Pred voľbami v USA sa podarilo zastaviť odporúčania na politické skupiny. Práve tento trend by mal pokračovať aj naďalej a to na celosvetovej úrovni.

ZDROJ | Facebook

Pozrite siFacebook v Európe vypol niektoré funkcie v Messengeri a v Instagrame

Súčasťou nových pravidiel by malo byť aj obmedzenie politického obsahu v samotnom News Feede. Facebook chce naďalej podporovať politický aktivizmus, slušnú diskusiu či slobodu slova pokiaľ ide o poukazovanie na bezprávie, no zároveň chce obmedziť neustále hádky a politické boje, ktoré prekrývajú zážitok používateľov.

ZdrojEngadget

Komentáre k článku