Reklama

Marantz Model 30 a SACD 30n: Hi-Fi novinky referenčnej triedy

Zdroj | Marantz
Juraj Procházka
Zdroj | Marantz
Zdroj | Marantz

Históriu značky Marantz začal písať v roku 1953 jej zakladateľ Saul Marantz, keď postavil prvé Hi-Fi komponenty. Integrovaný zosilňovač Model 30 s výkonom 60W / kanál, predstavený v roku 1970, prekonal konkurenciu muzikálnosťou a vernosťou reprodukcie a oslovil komunitu Hi-Fi nadšencov.

Pozrite si

Marantz – legendárna značka stále na vrchole

Toto dedičstvo Marantz zohľadnil aj pri vývoji nových modelov Série 30, ktorý trval od roku 2017. Nové produkty – integrovaný zosilňovač Model 30  a sieťový audio-streamer a SACD prehrávač SACD 30n – prezentujú spoločnú dizajnovú formu, ktorá naznačuje, akým smerom sa mieni značka uberať v budúcnosti.

Vzhľad oboch komponentov je nápadný, no zároveň decentný. Postranné „krídla“ čelného panelu majú neobvyklý vzhľad vďaka povrchovej úprave ako z uhlíkových vlákien a obidva modely sú dostupné v čiernej a strieborno-zlatej farbe, takže dokážu ladiť s každým interiérom.

MODEL 30 – historický úspech v novej inkarnácii

Hoci je aj nový Model 30 plne analógový, na svojho predchodcu, pôvodný zosilňovač Model 30, sa veľmi nepodobá. Je postavený na moderných obvodových technológiách a súčiastkach, vrátane priamo viazaných zosilňovacích modulov HDAM a nezávislých zdrojov napájania pre predzosilňovač a výkonový zosilňovač.

Zdroj | Marantz

Do 8 ohmových reproduktorov dokáže dodať 2 x 100 W a do 4 ohmových až 2 x 200 wattov výkonu, ale umožňuje aj priame pripojenie zdrojov cez vstupy pre externý predzosilňovač. Vtedy sa nový Model 30 chová ako koncový zosilňovač v režime Power Amp Direct.

Pozrite si

Marantz NR1710: štíhly silák nielen pre domáce kino

Gramofónová sekcia poteší fanúšikov vynilu. Je vybavená obvodom Marantz Musical Premium Phono EQ a spomínanými modulmi HDAM. Má vyhradené napájanie a umožňuje nastaviť vstupnú impedanciu prenosky na tri rôzne úrovne – MC Low (33 Ohm), MC MID (100 Ohm) a MC HIGH (390 Ohm), čím  optimalizuje zvukový výkon.

Zdroj | Marantz

Dvojstupňovým zosilnením v gramofónovom stupni a kombináciou obvodov HDAM s poľom riadenými tranzistormi JFET vo vstupnej časti sa dosiahla vysoká vstupná impedancia.

Tým, že sa podarilo vylúčiť väzbové kondenzátory a zjednodušiť obvodovú architektúru, znížilo sa skreslenie a zvýšila čistota signálu. Celkové harmonické skreslenie je zanedbateľných 0,005% (pri 1 kHz a 8 Ω) a zosilňovač dosahuje frekvenčnú charakteristiku až 5 Hz – 50 kHz, čím hravo prekoná akékoľvek reproduktory, čo k nemu pripojíte.

Integrovaný zosilňovač Model 30 nemá D/A prevodník, ktorý je dnes vo vyššej triede bežný, je to však zámer výrobcu. Plne analógová architektúra tak nie je potenciálne narušená digitálnymi sekciami a ich diskrétnymi signálmi. A naopak, veľké prúdy výkonových sekcií zosilňovača nesvedčia D/A prevodníkom, preto nie je ideálne umiestňovať ich na spoločné šasi.

Marantz v tomto prípade volil puristický prístup a D/A prevodník oddelil od analógových obvodov zosilňovača úplne dokonale – umiestnil ho do prehrávača SACD 30n, s ktorým Model 30 tvorí zohraný tandem.

SACD 30n – diskami to nekončí

Hoci digitálne diskové nosiče majú zrejme zenit za sebou, Marantz SACD 30n nebude vývojom ohrozený. Nejde totiž o bežný CD prehrávač, ale doslova o portál k digitálnym zdrojom hudby, a to aj vo vysokom rozlíšení.

Zdroj | Marantz

Okrem klasických CD diskov prehráva aj povinnú zostavu CD-R, CD-RW, DVD-R/+R/-RW/+RW, ale aj Super Audio CD (SACD). Je navrhnutý, aby uspokojil požiadavky dnešných hudobných fanúšikov, ktorí popri CD čoraz viac preferujú on-line streamovacie služby ako Spotify, Tidal a podobne.

Vďaka Wi-Fi v pásmach 2,4 GHz aj 5 GHz (prehrávač podporuje štandardy 802.11a/b/g/n) a platformám  HEOS a AirPlay 2 zariadenie kombinuje prémiový prehrávač CD/SACD s audiohubom pre moderné digitálne zdroje, prevodníkom USB-DAC a vstavaným predzosilňovačom.

Pozrite si

Denon má 110. výročie, uvádza prevratný AVC-A110

Písmeno „n“ (od „Network“) v jeho názve naznačuje, že SACD 30n bude spoľahlivo pracovať s  hudobnými zdrojmi nielen vo vašej domácej sieti, ale aj v cloudových službách.

Prehrávač SACD 30n využíva transportný mechanizmus Marantz SACDM-3L, navrhnutý pre čo najlepší výkon pri prehrávaní SACD, CD a hudby uloženej na dátových diskoch. Skvelou vlastnosťou však je, že keď sa prehrávač diskov nepoužíva, je táto sekcia úplne vypnutá, aby nerušila žiadnu z funkcií D/A konverzie.

Zdroj | Marantz

Spomínali sme, že D/A konverziu prehrávač „ťahá“ aj za zosilňovač Model 30. SACD 30n používa patentovaný Marantz Musical Mastering (prevodník MMM-Stream a stupeň MMM-Conversion). Vstupy PCM sa v ňom prevádzajú na DSD pri frekvencii 11,2 MHz pomocou prevodníka MMM-Stream a vygenerovaný signál sa spracuje v stupni konverzie MMM. Najpresnejšiu konverziu signálu z disku, aj z digitálnych vstupov v rozmedzí od 44,1 kHz do 384 kHz podporujú dvoje systémové hodiny.

Zdroj | Marantz

Vďaka integrovanej technológii HEOS dokáže prehrávač streamovať bezstratové súbory FLAC, ALAC a WAV až do 24 bitov /192 kHz, DSD 2,8 MHz a DSD 5,6 MHz, prehráva však, samozrejme, aj formáty MP3, WMA a AAC. HEOS tiež umožňuje využitie hlasového ovládania cez služby Amazon Alexa, Google Assistant a Apple Siri, takže spúšťať prehrávanie hudby, alebo preskakovať skladby môžete aj hlasovými povelmi.

SACD 30n je ideálnym partnerom pre integrovaný zosilňovač Model 30, ale dokáže fungovať aj bez neho – cez bezdrôtové reproduktory s podporou HEOS (napríklad zo série Denon Home), alebo cez slúchadlá pripojené do konektoru na prednom paneli. Slúchadlový zosilňovač má vyhradený modul s obvodmi Marantz HDAM-SA2 s výborným pomerom signál / šum a umožňuje upraviť zosilnenie na jednu z troch úrovní, aby sa optimálne prispôsobil slúchadlám s rôznou impedanciou.

Novinky Marantz predstavil v septembri a aktuálne ich už nájdete v predajniach Hi-Fi techniky, kde si ich môžete vyskúšať a vypočuť na vlastné uši. Obidva modely majú rovnakú oficiálnu cenovku – 2 999 EUR.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.