Máme obojsmerný respirátor, eliminuje vírusy a netreba ho čistiť

ZDROJ | SjF STU

Strojnícka fakulta Slovenskej technickej univerzity (SjF STU) v Bratislave prináša svoj príspevok do boja proti novému koronavírusu. Tím Juraja Beniaka vyvinul a vyrobil jedinečný respirátor, ktorý eliminuje viac ako 99,99 % plesní, baktérií, vírusov a široké spektrum mikroorganizmov.

Aj keď má respirátor štandardný tvar (voľne dostupný 3D model), je navrhnutý tak, aby sa dal vytlačiť na 3D tlačiarni s technológiou FDM. Je to výroba formy bez vlákna, ktorá využíva kontinuálne vlákno z termoplastického materiálu, v súčasnosti ide o najobľúbenejší proces 3D tlače.

ZDROJ | SjF STU

Tím Juraja Beniaka použil na tlač špeciálny inovatívny nanokompozitný vedecky overený a vysoko účinný materiál s prídavkom nanočastíc medi. Jeho mimoriadne vlastnosti ho predurčujú na zdravotnícke využitie. Vyhovuje normám Európskej únie (č. 10/2011, č. 1935/2004 a č. 2023/2006) a má FDA certifikát vydávaný americkým úradom pre potraviny a liečivá.

Respirátor dokáže sám zničiť vírusy na povrchu a dá sa opätovne použiť. Vo vnútri sa nachádza bavlnená tkanina so striebornými vláknami, dá sa opakovane čistiť a znovu používať.

Renáta Sovišová z STU uviedla, že „bežné respirátory používajú filtráciu vzduchu pri nádychu, čiže keď prúdi vzduch do respirátora. Pri výdychu sa otvorí ventil a vzduch vychádza von z respirátora, ale bez filtrácie. Čiže chránite seba pred vdýchnutím vírusu, ale nechránite okolie v prípade, že ste infikovaný.“ Potvrdzuje tak slová odborníkov, ktorí upozorňujú, že respirátory by si nemali ľudia zamieňať s rúškami, ktoré chránia okolie.

Pozrite siMáte 3D tlačiareň? Vytlačte si unikátnu polomasku z VUT v Brne

Ďalším plusom respirátora je použitie bavlneného materiálu, v ktorom sú vlákna striebra. „Striebro má tú vlastnosť, že tiež eliminuje vírusy a ďalšie patogénne látky. Podľa potreby je možné túto tkaninu vrstviť,“ vysvetlila Sovišová.

Momentálne sa pracuje na zlepšení dizajnu a funkčných vlastností respirátora. Vedci zároveň pripravujú nový, ešte lepší materiál spĺňajúci najprísnejšie požiadavky na tento typ ochrany pre zdravotníkov.

ZDROJ | SjF STU

Sovišová pripomína, že SjF STU nemá financie na sériovú výrobu respirátorov. Privíta preto pomoc napríklad s komponentami na tlač, filtračnými materiálmi či finančnými prostriedkami.

Koronakríza ukazuje, že napriek ťažkým časom vieme pracovať na praktických riešeniach, ktoré sa dajú aplikovať aj v našich podmienkach. Geniálne riešenia bývajú často jednoduché a všetkým na očiam.

ZdrojSjF STU

Komentáre k článku