Mäkké roboty na tvrdú robotu – uplatnia sa aj vo vesmíre

Aj tie najdokonalejšie humanoidné roboty sú stále dosť vzdialené sci-fi filmom, či literatúre, kde sú na nerozoznanie od človeka. Taký Asimo od Hondy dokáže zvládnuť napriek prepracovanej hybnosti prstov a končatín len jednoduchšie operácie a keďže nemá „tvár“, nemá ani mimiku.

Všetko však môžu zmeniť takzvané „mäkké roboty“ (soft robots), ktoré nepoužívajú elektromechanické prevody, tiahla a ozubené kolesá, ale umelé svaly, schopné vykonávať kontrakciu a predĺženie podobne ako v živých organizmoch.

Pozrite si: Európu očarí nový Honda Asimo

Vedci z Purdue University vyvíjajú robotické textílie, ktoré môžu byť použité práve pri konštrukcii „mäkkých robotov“ z peny a iných ľahkých materiálov. Tím vyvinul textílie z flexibilného polyméru, ktorý mení pri zahriatí tvar a tuhosť, čo umožňuje dosiahnuť riadenú kontrakciu a uvoľnenie podľa potreby, uviedol portál Engadget. Pokiaľ sa do tejto tkaniny zabalí kus plastovej peny, dokážu ho vedci prinútiť k ohýbaniu, krúteniu, alebo pohybu po určenej dráhe.

sval

Rebecca Kramer z Purdue University hovorí, že na tejto báze bude možné vyrobiť čokoľvek od robotickej muchy.

Táto textília by mohla byť využitý aj vo vesmírnych misiách, ako jednoduchý prostriedok na výrobu prieskumných robotov z lacných a ľahkých materiálov. Pri medziplanetárnych letoch je totiž úspora hmotnosti mimoriadne vítaná. Nie je preto prekvapením, že o výskum mäkkých robotov sa zaujíma aj NASA.

Tip: Exoskeleton od Lockheed Martin dá námorníkom železné svaly

Špeciálna interaktívna textília má však využitie aj mimo robotiky. Môže nájsť uplatnenie aj pri konštrukcii špeciálnych posilňujúcich oblekov – exoskeletonov a pri konštrukcii pohyblivých exoprotéz pre zdravotne hendikepované osoby.

Foto: Purdue University

 

Komentáre k článku