Majú to digitálne fotoaparáty spočítané? Ich predaj rapídne klesá

O tom, že nič netrvá večne sa presvedčili aj výrobcovia fotoaparátov. Predaje digitálnych fotoaparátov dramaticky poklesli v porovnaní s rokom 2010 o neskutočných 87 %! Vinníka dlho hľadať nemusíme.

Členovia asociácie CIPA (Camera & Imaging Products Association) predali v roku 2008 120 miliónov digitálnych fotoaparátov. To ešte netušili, že sa blížia k historicky najlepším predajom a potom to pôjde s nimi už len dole z kopca.

Údaje sú v miliónoch kusov, v modrom poli sú fotoaparáty so vstavaným objektívom (kompakty), v červenom s vymeniteľným objektívom.ZDROJ | Statista

Ako vidíme v tabuľke, pokým sa v roku 2010 predalo 121,5 miliónov, minulý rok to bolo len 15,2 milióna. Ide o najnižší počer predaných digitálnych fotoaparátov od roku 2001 a najmenší počet predaných fotoaparátov od začiatku 80. rokov.

Pozrite siApple, Huawei, Nokia, Samsung či Sony? Ktorý z nich fotí najlepšie?

Najväčšie prepady predaja zaznamenali kompaktné fotoaparáty. Niet sa čomu diviť, dnešné smartfóny fotia porovnateľne, ako to kedysi dokázali tieto obľúbené zariadenia. O mnohých z nich sme písali pred desiatimi rokmi. Ktorý zo smartfónov fotí najlepšie ste si mohli prečítať v megasúboji Apple, Huawei, Nokia, Samsung či Sony? Ktorý z nich fotí najlepšie?

„Najlepší fotoaparát: je ten, ktorý je s vami“.

Názov knihy od fotografa Chasea Jarvisa

Prečo prevalcovali smartfóny digitálne foťáky?

Výborne to sformuloval fotograf Chase Jarvis, inteligentné telefóny máme proste stále po ruke, nosíme ich všade so sebou a tak je prirodzené, že nimi aj najviac fotíme. Jeho kniha ukazuje fotografie, ktoré boli urobené fotoaparátmi v mobilných telefónoch (najmä s iPhone). Jarvis v súvislosti s knihou vydal aplikáciu s názvom Best Camera.

Ďalším faktorom, ktorý prispel k obľúbenosti fotenia na smartfóny, bol príchod sociálnych sietí a aplikácií ako je Facebook, Messenger, Instagram, Snapchat a ďalšie.

V najbližších rokoch sa tento stav určite nezmení, ale ako to bude vyzerať o desať rokov si netrúfne predpovedať nik, teda okrem našej redakcie. V článku Rok 2030, alebo ako vidia redaktori TECHBOX.sk tech svet o 10 rokov sme sa zamýšľali, čo nás bude v budúcnosti čakať. Je celkom možné, že vtedy budú našími najvernejšími spoločníkmi inteligentné okuliare a smartwatch. A v tabuľkách budeme pozerať na mizerné predaje smartfónov.

Ruku na srdce, kto z vás ešte používa kompaktný digitálny fotoaparát?

ZdrojStatista

Komentáre k článku