Maglev prejde každú sekundu viac ako jedno futbalové ihrisko!

O japonskom supervlaku Maglev ste už určite počuli. Je to totiž zázrak, ktorý sa nad traťou vznáša a láme jeden svetový rekord za druhým. Ešte minulý týždeň dosiahol Maglev rýchlosť 590 km/h, ale už tento týždeň ho opätovne prekonal.

Vlak, ktorý využíva technológiu magnetickej levitácie totiž po dobu 11 sekúnd išiel rýchlosťou 603 km/h, čo znamená, že každú sekundu prešiel vzdialenosť viac ako 1,4 futbalového ihriska.

Maglev

POZRITE SI: Hyperloop: najrýchlejšie pocestujeme potrubnou poštou

Vďaka novému spôsobu dopravy, ktorý vyvíja spoločnosť Central Japan Railway sa už v roku 2027, kedy by mal byť nový vlak nasadený, skráti cesta medzi Tokiom a mestom Nagoja zo súčasných 90 minút na 40 minút.

Pre možnosť cestovať takouto závratnou rýchlosťou však bude väčšina trate (80 %) vedená pod zemou. Spoločnosť navyše plánuje s predĺžením tejto trasy až do Osaky. Stať sa tak má do roku 2045.

Veľkými výhodami technológie magnetickej levitácie sú najmä vyššia rýchlosť, ktorá sa môže vzhľadom na chýbajúce trenie pohybovať nad 400 km/h a tiež pohodlnejšie cestovanie pre cestujúcich.

Samotné prevádzkovanie takýchto vlakov však požaduje pomerne veľké investičné náklady a tiež špecifickú infraštruktúru. Okrem cestovania v potrubí je tak možno práve magnetický vlak jednou z možností, ktorá v budúcnosti skráti cesty na veľké vzdialenosti.

Foto: The Verge

Komentáre k článku