macOS Catalina pochoval iTunes, zblížil sa s iPadom a príde na jeseň

ZDROJ | Apple

Najnovší macOS Catalina vylepšuje mediálny obsah, umožní vám natívne používať iPad ako druhý aktívny monitor a ovládať váš Mac čisto hlasom.

Tradičná Apple konferencia WWDC priniesla opäť kopec noviniek. Vieme čo je nové v iOS, watchOS a teraz si priblížime novinky, ktoré čakajú váš Mac. Najnovší operačný systém od Apple nesie názov macOS Catalina a dostupný bude na jeseň 2019.

ZDROJ | Apple

Apple Music, Apple Podcast a Apple TV

S macOS Catalina sa po 18 rokoch definitívne lúčime s iTunes. Nahradia ho aplikácie Apple Music, Apple Podcast a Apple TV. Zmena má používateľom zjednodušiť objavovať nové filmy, seriály, hudbu a vôbec obsah, ktorý ich zaujíma. Prechod na Apple Music neznamená, že prídete o hudbu, ktorú ste mali v iTune uloženú a kúpenú. Všetky vaše knižnice sa budú dať veľmi jednoducho importovať do Apple Music.

ZDROJ | Apple

Apple Podcast ponúka viac ako 700-tisíc relácií a vie automaticky upozorniť, keď pribudne nová epizóda na vami sledovaný kanál. Najnovšie pribudli nové kategórie a odborný obsah od redaktorov z celého sveta. Potešiť by nás malo inteligentnejšie vyhľadávanie podľa moderátora, hosťa alebo témy.

ZDROJ | Apple

Apple TV ponúkne nový spôsob vyhľadávania filmov, seriálov a relácií. V ponuke budú Apple TV kanály, personalizované odporúčania a viac ako 100-tisíc filmov a relácií z iTunes, ktoré si budete môcť, tak ako doteraz, buď zapožičať alebo kúpiť. Obsah bude v 4K HDR a Dolby Atmos. Tak ako sme navyknutí z iných služieb od Apple, aj v prípade Apple TV, budete môcť video rozpozerať na jednom zariadení a pohodlne pokračovať na druhom, bez toho aby ste museli niečo nastavovať alebo si pamätať, kde ste vo videu skončili. Na jeseň pribudne do Apple TV platená originálna streamovacia služba Aplle TV+.

Pozrite siApple streamovacia služba Apple TV+ sľubuje silné mená filmového priemyslu

Aplikácie si budú rozumieť so synchronizáciou pomocou kábla a po pripojení zariadenia v ňom budete môcť pracovať aj pomocou Finderu.

Sidecar

ZDROJ | Apple

Konečne sme sa dočkali možnosti rozšíriť displej Macu iPadom. Možností od tretích strán tu bolo viacero, no natívne zapracovanie rozhodne poteší. Okrem získania druhého displeja k Macu, viete použiť iPad ako aktívny tablet pomocou Apple Pencil. Kresliť, písať, editovať video, či upravovať fotky stylusom budete môcť vo všetkých aplikáciách, ktoré to prirodzene dokážu. Sidecar umožňuje bezdrôtovú komunikáciu medzi Macom a iPadom.

Ovládanie hlasom

Nový operačný systém macOS Catalina je plne ovládateľný hlasom. Voice Control mieri na používateľov, ktorí nemôžu ovládať svoj Mac tradičnými spôsobmi, napríklad, pre zdravotné postihnutie. Ovládanie je, samozrejme, dostupné pre všetkých. Na rozpoznávanie príkazov slúži Siri, ktorá sa tiež stará o bezpečnosť. Ovládanie hlasom by malo fungovať na tak vysokej úrovní, že rečou budete môcť ovládať prakticky akúkoľvek aplikáciu, ktorú v Macu máte.

Čas pred obrazovkou

ZDROJ | Apple

Funkcia, ktorú poznáme z iOS prichádza na Mac. Čas pred obrazovkou vám ponúkne podrobnú štatistiku ako trávite svoj čas na Macu. Prehľad bude zahŕňať aplikácie a surfovanie na internete. Funkcia „Ešte minútku“ je určená pre uloženie práce alebo odhlásenie sa z hry. Nebude chýbať časové obmedzenie na aplikácie, čo je dobrá správa pre závislých na sociálnych sieťach alebo online pokeri. Nastavenia Času pred obrazovkou sa dá synchronizovať cez iCloud so všetkými vašimi Apple zariadeniami. Pribudli tiež vylepšenia v Rodinnom zdieľaní. Napríklad, budete ako rodič môcť vybrať s kým a kedy vaše dieťa môže komunikovať.

Catalyst

ZDROJ | Apple

S macOS Catalina prichádza nové rozhranie pre API nazvané Catalyst. Pre vývojárov to znamená oveľa pohodlnejšie prispôsobenie aplikácií mobilných zariadení Macom. Aplikácie ako Twitter, Asphalt 9 alebo Jira Cloud už Catalyst majú k dispozícii, teda na jeseň by sme sa ich mali dočkať ako prvých.

Vylepšené aplikácie

Fotografie ponúknu prepracovanejšie vyhľadávanie a zobrazovanie výsledkov. Safari získa novú úvodnú stránku s návrhmi na najnavštevovanejšie stránky, záložky, záložky z iCloudu alebo stránky, ktoré vám niekto poslal ako správu. Mail získa funkciu blokovania správ od konkrétneho odosielateľa, zvládne sprehľadniť dlhé vlákna a odhlásiť sa z nechcených komerčných hromadných mailových zoznamov. Poznámky dostanú úplne novy prehliadač, potešia vylepšeným vyhľadávaním a tešiť sa máme aj na ďalšie novinky. Tie neobišli ani Pripomienky, ktoré by mali byť konečne zrozumiteľné už pri prvom pohľade na ne.

Dostupnosť

Operačný systém pre Mac macOS Catalina bude dostupný ako bezplatná aktualizácia pre počítače Mac mid-2012 a novšie. Developerská verzia operačného systému je pre členov Apple Developer Program už dostupná na adrese developer.apple.com, verejná beta verzia bude dostupná počas júna 2019 na rovnakej adrese.

ZdrojApple

Komentáre k článku