Lyft začína prevádzkovať samoriadiace autá v Bostone

Sprostredkovateľ jázd, Lyft, sa rozhodol pre spustenie programu autonómnych vozidiel. Medzi prvými, ktorí si ju budú môcť vyskúšať patria obyvatelia Bostonu.

Spoločnosti poskytujúce zdieľanie jázd zažívajú veľké zmeny. Taxíky od Waymo začínajú jazdiť bez zásahu vodiča a Uber sa rovnako snaží podobnú technológiu priniesť čo najskôr. Zaostávať nechce ani americký startup Lyft, ktorý spustil prevádzku samoriadiacich vozidiel v americkom meste Boston.

Pozrite siUber kupuje 24 000 áut od Volva, buduje autonómnu flotilu

Lyft na spustenie programu využil autonómny softvér vyvíjaný spoločnosťou NuTonomy. Autá s týmto systémom boli testované v Bostone aj doteraz, išlo však o opustenú industriálnu zónu, kde vozidlá nemali rovnaké podmienky, ako v meste. To sa teraz mení a ak si používateľ zavolá taxík v oblasti Seaport, existuje pravdepodobnosť, že mu príde práve samoriadiace auto.

ZDROJ | Lyft

Úplná zodpovednosť umelej inteligencie sa však nekoná. V aute sa bude neustále nachádzať aj vodič, ktorý do riadenia v prípade potreby zasiahne. Aj týmto spôsobom sa chce Lyft vyhnúť potenciálnym problémom, ktoré by mohli v pilotnom testovaní nastať.

I napriek tomu, že Uber je so samoriadiacimi autami popredu (testovacie jazdy prevádzkuje v Pittsburghu a Phoenixe), spoločnosť čelí niekoľkým problémom. Ide o súdne spory s Waymo, ktorému mal Uber údajne ukradnúť niekoľko obchodných tajomstiev. Navyše sa jeho autonómne vozidlá dostali do niekoľkých sporov, ktoré u mnohých vyvolávajú otázky či vôbec takéto autá majú budúcnosť.

ZDROJ | nuTonomy

Lyft sa ku záležitosti snaží pristupovať opatrnejšie a s rešpektom. Startup sa tiež zaviazal, že plánuje vyvíjať svoj vlastný autonómny softvér, čo by mu v konečnom dôsledku mohlo pomôcť.

ZdrojNuTonomy

Komentáre k článku