Lumii – hologram s použitím atramentovej tlačiarne

ZDROJ | LumiiLumii

Hologram je priestorová ilúzia, ktorú si budete môcť, podľa vedcov z MIT, čoskoro vytlačiť aj v domácich podmienkach pomocou atramentovej tlačiarne – s Lumii.

S istým typom hologramov sa môžeme stretnúť napr. na bankovkách, niektorých druhoch produktov, identifikačných kartách a pod. Dá sa však povedať, že patrí medzi najznámejší optický variabilný prvok, ktorý mení vlastnosti dopadajúceho svetla.

Výsledkom je holografický obraz, ktorý je takmer nemožné napodobniť ani skopírovať. Hologram, s akým sa bežne stretávame, je zvyčajne tlačený pomocou viacerých vrstiev na kovovej fólii.

https://www.youtube.com/watch?v=pdLH7AkfxsY

Tím vedcov z MIT vytvoril nový typ trojrozmerného hologramu – Lumii. Budete si ho môcť vytlačiť na atramentovej tlačiarni na vašom pracovnom stole.

Počas vývoja využívali vlastný algoritmus spracovania obrazu. Priestorový obraz je rozdelený na niekoľko samostatných vrstiev, ktoré je možné vytlačiť na bežnej atramentovej tlačiarni. Pri stohovaní sa ukladajú s malou medzerou medzi jednotlivými hárkami.

Lumii
ZDROJ | Lumii

Tým vytvárajú presvedčivý priestorový obraz, ktorý je možné pozerať z viacerých uhlov.

Lumii
ZDROJ | Lumii

Lumii by mohol nájsť uplatnenie napr. v reklame, pretože ponúka lacnejší spôsob tvorby holografickej ilúzie, bez použitia špeciálnych materiálov a technológií. Ďalším uplatnením by mohol byť priemysel, lekárstvo, architektúra a stavebníctvo.

Lumii
ZDROJ | Lumii

Momentálne nie je kompletný technologický postup a potrebný materiál prístupný verejnosti. Matthew Hirsch, Thomas A. Baran, Daniel Leithinger, zakladatelia projektu, umožňujú jednotlivcom prostredníctvom Lumii Alpha navrhnúť myšlienku, ideu, ktorá by mohla byť realizovaná prostredníctvom danej technológie.

V nasledujúcich mesiacoch by mali byť idei realizované, neskôr by mal byť Lumii prístupný pre bežných potenciálnych používateľov.

Komentáre k článku