Lucid Air má 900 voltový systém, 130 kWh batériu a dojazd cez 650 km

ZDROJ | Lucid

Lucid Motors sú presvedčení, že preberú kráľovské žezlo v kategórii elektromobilov. Ako prvý na trh uvedú Lucid Air, ktorý má byť luxusnejší ako S Class od Mercedes-Benz.

Ešte v roku 2017 sme vás informovali, že vody kategórie luxusných elektromobilov plánuje rozvíriť Lucid Motors s ich Lucid Air. O novinke sme písali v článkoch Lucid Air pracuje na najtichšom interiéri vôbec a Tesla sa môže ísť schovať, prichádza luxusný Lucid Air!

ZDROJ | Lucid Motors

Spoločnosť sľubovala skorý príchod na trh, no akosi sa nič nedialo. Kalifornská automobilka však nehybernovala, ale poctivo pracovala na vylepšeniach svojho elektromobilu. Ešte v roku 2017 avizovala elektromobil za cenu nadštandardných 60 000 amerických dolárov s dojazdom tesne pod 390 kilometrov. O rok neskôr, teda v 2018, plánovala v americkej Arizone postaviť výrobnú halu za 700 miliónov amerických dolárov. 

Pozrite siLucid Air – nová podoba luxusu v tele elektromobilu

Plány sa však pre skomplikované financovanie posúvali a na konci roku 2018 majú Lucid Motors síce prisľúbenú investíciu miliardy dolárov zo Saudskej Arábie, no reálne sa nikam neposunuli. Prisľúbená investícia však vyšla a automobilka oznámila, že práve v tomto období na novej továrni inštalujú strechy, nasledovať bude montáž výrobných liniek a koncom roku 2020 by sme sa mali dočkať prvých luxusných elektromobilov s logom Lucid. 

Finálne vozidlá sa budú líšiť od prototypu, ktorý bol predstavený v roku 2017. Aktuálne má americká spoločnosť 80 predprodukčných prototypov, ktoré sú v plnom testovaní. Konkrétnu špecifikáciu finálneho produkčného modelu plánujú Lucid Motors predstaviť počas aprílového autosalónu v New Yorku. Na tomto podujatí by sme sa mali dozvedieť aj cenu.  

Čím sa však predstavitelia automobilky už pochválili je 900 voltový systém, na ktorom bude elektromobil fungovať. Tesla používa 400 a Porsche 800 voltový systém. Toto riešenie umožní dojazd cez 650 kilometrov. Podľa aktuálnych meraní EPA sú v Lucid Motors na práve na takomto dojazde na jeden nabíjací cyklus batérie. CEO Tesla, Elon Musk, nedávno oznámil, že sa k podobné dojazdu pomaličky, ale isto približujú s Modelom S.

Pozrite siTesla sa môže ísť schovať, prichádza luxusný Lucid Air!

CEO Lucid Motors Peter Rawlinson avizoval, že Lucid Air zvládne 6,5 až 8,0 kilometra na kWh, čím oficiálne zhodí Teslu z pomyselného trónu v kategórii elektromobility. Odvážne tvrdenia vychádzajú aj z toho, že Lucid Air má zvládnuť dojazd cez 650 kilometrov s batériou menšou ako 130 kWh. 

Vyššia efektivita pri menšej batérii sa vraj podarila celým radom menších vylepšení motoru, ktorý bol predstavený v roku 2017. Inžinieri vraj zašli tak ďaleko, že navrhli nový tvar prevodovky. Výsledkom je okrem už spomenutého aj výkon okolo 1 000 konských síl.

I keď má elektromobilka v pláne predstaviť elektromobily do väčšiny cenových kategórií, predaj začne v tej najluxusnejšej triede a cena sa bude pohybovať okolo 100-tisíc amerických dolárov. Ambíciou Rawlinsona je od začiatku „ísť po krku“ Mercedes Benz S Class.

Zdrojelectrek.co,Lucid Motors

Komentáre k článku