Lordstown predstavil pojazdný prototyp elektrického pick-upu Endurance

ZDROJ | Lordstown Motors

Automobilka Lordstown Motors sa netají svojimi ambicióznymi plánmi a skromné nebolo ani predstavenie prototypu jej elektrického SUV modelu Endurance, ktoré na pódium odšoféroval americký viceprezident Mike Pence. Do výroby však zamieri s výrazným omeškaním.

Špecifikácie pripravovaného elektromobilu Lordstown Endurance sme mali možnosť spoznať už na sklonku minulého roka a zatiaľ to vyzerá tak, že sa na nich nič zásadné nezmení. Elektromobil by tak mal podľa metodiky EPA poskytovať dojazd na úrovni 320 kilometrov, výkon 440 kW (600 koní) a v základnej konfigurácii už aj so štyrmi elektromotormi bude začínať na cene 52 500 dolárov.

ZDROJ | Lordstown Motors

Lordstown Motors plánuje vyrábať 500-tisíc kusov tohto elektromobilu ročne, zatiaľ má naň však iba 14-tisíc predobjednávok. Do výroby sa mal navyše dostať najneskôr koncom tohto roka, pandémia však odsunula štart výroby až na január 2021. Automobilka stále plánuje „poraziť všetkých hráčov na trhu“.

Pôvodným plánom bolo urobiť z Endurance prvý komerčne dostupný elektrický pick-up na svete. Dosiahnutie tohto cieľa je pri veku samotnej spoločnosti a jej skúsenostiach otázne. Hoci už najnovšie ukázala aj funkčný prototyp tohto elektromobilu, vyrobiť jeden funkčný kus nestačí.

ZDROJ | Lordstown Motors

Výroba elektromobilu Endurance bude prebiehať v bývalej továrni spoločnosti GM, ktorá má podľa krátkych záberov z predstavenia prototypu od funkčnej fabriky ďaleko. Lordstown tak môže bez väčších problémov predbehnúť konkurenčný startup Rivian, ktorý má uviesť svoj elektrický pick-up v priebehu budúceho roka.

Otázna je tiež spoľahlivosť bubnových elektromotorov, ktoré budú Endurance poháňať. Použitie tohto typu pohonu pri osobných autách nie je úplne zvyčajné a Lordstown sa bude musieť popasovať najmä s otrasmi, ktorým budú elektromotory pri tomto type umiestnenia čeliť po dobu celej životnosti elektromobilu.

ZdrojLordstown Motors

Komentáre k článku