SpaceX Starship, ktorá má lietať na Mars, úspešne vyletela do výšky 150 m

ZDROJ | SpaceX

SpaceX v poslednej dobe „ide karta“. Po úspešnom dopravení astronautov na ISS a pred pár dňami aj späť, sa tejto súkromnej vesmírnej spoločnosti podarilo otestovať nosnú časť rakety Starship. Tá vyletela do výšky okolo 150 metrov nad zemou a bezpečne sa vrátila späť.

Pozrite siSpaceX má na konte rekordný štart rakety Falcon 9

SpaceX buduje vesmírnu loď Starship už niekoľko rokov, v posledných mesiacoch ju aj testuje, hoci bez úspechu. Štyri predošlé testovacie verzie buď explodovali, alebo implodovali.

Aj napriek tomu sa Elon Musk, šéf SpaceX (a ďalších spoločností) vyjadril, že aj napriek zlyhaniam spoločnosť získala cenné dáta, s ktorými mohla pracovať ďalej a raketu vylepšovať.

Výsledkom je testovací modul Starship SN5, ktorý bol už konečne úspešný nie len pri vzlete, ale aj pri pristávaní. Stalo sa tak dnes v noci nášho času v testovacom stredisku Boca Chica v Texase.

ZDROJ | SpaceX

SpaceX Starship SN5 vyletel do výšky okolo 150 metrov nad zemský povrch a následne pristál na neďalekej pristávacej plošine. SpaceX z testu zverejnila aj video, ktoré okamžite hrdo zdieľal aj Elon Musk. Ten dodal, že SpaceX uskutoční ešte niekoľko testov s nízkymi výškami a až následne sa budú pokúšať s modulom vyletieť do viackilometrovej výšky.

ZDROJ | SpaceX

Pozrite siStarship a Super Heavy: cez prekážky ku hviezdam

Modul SN5 do výšky vyniesol iba jediný motor typu Raptor, finálna raketa Starship niekoľko, hovorí sa o čísle 4-8. Tá by mala lietať na Muskom vysnívanú planétu Mars. Kedy to ale bude je ťažké povedať, predpoklad reálneho letu na Mars s posádkou je v budúcej dekáde. Dovtedy bude Starship, resp. Super Heavy lietať minimálne na obežnú dráhu Zeme a vynášať tam tony nákladu. Ďalšou stanicou bude Mesiac.

Pozrite siNASA spája sily so SpaceX, aj Blue Origin. Mieri na Mesiac

Zaujímavý je aj spomalený testovací let modulu SN5.

ZdrojSpaceX

Komentáre k článku