Lit C-1: Je to motorka, alebo auto?

Každému je už asi jasné, že s elektrickým pohonom sa budeme stretávať stále častejšie. Čo by ste však povedali na akýsi hybrid medzi autom a motorkou, ktorý bude na svoj pohon používať elektrinu a o to aby ste z neho nespadli sa postarajú gyroskopy?

Lit C-1

Doba kedy auto na benzín, alebo naftu bude úplne out nie je až tak vzdialená, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Jasné, u nás na Slovensku to možno bude trvať o niečo dlhšie, kým naši predstavitelia nájdu spôsob ako „zdaniť“ elektromobily, ale ani tu sa pokroku nevyhneme. Práve preto dnešná doba doslova praje konceptom automobilov, ktoré využívajú doposiaľ nevídané riešenia a alternatívny pohon. Jedným z nich je aj mestské vozítko Lit C-1. Aj keď by sa z označenia mohlo zdať, známy francúzsky výrobca automobilov v tomto koncepte nemá prsty. Tento hybrid medzi autom a motorkou totižto vznikol v kalifornskej spoločnosti Lit. Prečo sa spoločnosť Lit rozhodla pre hybrid medzi autom a motorkou? Dôvod je jednoduchý. Cieľom bolo spojiť výhody malého jednostopového vozidla s malými nárokmi na priestor a krytej kabíny, akú si najmä za nepriaznivého počasia užívajú majitelia áut.

Lámete si hlavu nad tým, ako je možné udržať jednostopové vozidlo na ceste ak nemôžete v prípade zastavenia vysunúť vlastné nohy, tak ako v prípade bežnej motorky? Aj tu prichádza na scénu technológia a to konkrétne gyroskopy. Vďaka nim bude C-1 vždy stáť vzpriamene a smerovať v ústrety novým cestám. Gyroskopy sa navyše postarajú aj o vašu bezpečnosť v prípade ak dôjde ku kolízii s iným vozidlom. C-1 poskytne dostatok miesta dvojici pasiažerov sediacich za sebou, presne ako na motorke. O pohon sa bude starať elektromotor s výkonom 40 kW. Maximálny dojazd na jedno nabitie pritom atakuje hranicu 321 km (200 míľ), čo je v prípade mestského vozítka viac ako dostatočné. Nechýba ani priame prepojenie so smartfónmi, vďaka ktorému môže byť vodič počas jazdy informovaný o rôznych cestných prekážkach a dopravných problémoch. Vozidlo Lit C-1 je ešte neustále v testovacej prevádzke a pravdepodobne nebude dostupné skôr ako v roku 2014, kedy by mala byť spustená jeho malovýroba s predpokladanou cenou na hranici 24 000 USD (19189,25 €). To je dosť, ale treba brať do úvahy, že v prípade dostatočného záujmu a sériovej výroby by mala výsledná cena o niekoľko tisíc USD klesnúť.

Lit C-1

Foto: Lit

Komentáre k článku