Lilium Jet – Nemci úspešne otestovali budúcnosť dopravy

ZDROJ | Lilium

Nemecký startup, o ktorom sme počuli pred necelým rokom má za sebou prvé úspešné testy svojho VTOL elektrického lietadla Lilium Jet. Dvojmiestny dopravný prostriedok má byť budúcnosťou dopravy, aspoň podľa nemeckej spoločnosti.

https://www.youtube.com/watch?v=ohig71bwRUE

Lilium Jet nie je priamym konkurentom slovenského AeroMobilu, no nemá od neho ďaleko, taktiež ide o novú formu dopravy vo vzduchu.

Jet patrí do kategórie VTOL lietadiel, teda takých, ktoré sú schopné kolmého štartu i pristátia. Nepotrebujú žiadnu pristávaciu plochu ako AeroMobil či iné malé lietadlá. V tom sa podobajú na vrtuľník.

ZDROJ | Lilium

Pozrite siAirbus poodhalil tajný projekt Vahana

VTOL (Vertical take-off and landing) lietadlá majú ale krídla, vďaka ktorým sa vo vzduchu správajú ako lietadlá. Lilium Jet je ale aj v tomto smere iné. Motory netrčia z prednej časti či krídiel, sú umiestnené v nich.

Celkovo Lilium Jet využíva 36 malých, ale výkonných vrtuľových motorov, ktoré sú v polohovacích častiach krídiel. Práve vďaka nim je Jet schopný kolmého štartu. Na ten vraj potrebuje len 15 x 15 metrov.

ZDROJ | Lilium

Pozrite siDubaj možno už onedlho zamoria jednomiestne drony EHang 184

Mníchovčania si od Jetu sľubujú veľa. Má totiž nahradiť malé dopravné lietadlá a vrtuľníky a zároveň má byť dostupnejší. Vďaka počítačom riadenému štartu i pristátiu má byť aj omnoho bezpečnejší, ako spomínané dopravné prostriedky.

Jediným nedostatkom je tak azda len dolet, ktorý je 300 km. Je to síce slušná hodnota, ale keďže je lietadlo na elektrinu, dobitie batérií bude trvať výrazne dlhšie, ako dotankovanie paliva.

Cestovná rýchlosť je ale podľa startupu až 300 km/h, čo prekonáva všetky pozemné, ale aj mnohé vzdušné formy dopravy.

ZDROJ | Lilium

Pozrite siE-volo 2X je vraj splnením sna o lietaní

Budúcnosť dopravy Lilium vidí aj vo forme leteckých taxíkov. Napríklad už aj Uber či Airbus na podobných projektoch naplno pracujú. V budúcnosti je tak viac ako pravdepodobné, že okrem pozemných taxíkov si budeme objednávať aj takéto (VTOL) lietadlá, ktoré bude plne obsluhovať počítač.

Pozrite siUber chce do 10 rokov lietajúce taxíky

Vďaka elektrickému pohonu budú navyše ekologické a až extrémne tiché (v porovnaní s inými lietadlami či vrtuľníkmi).

ZDROJ | Lilium
ZDROJ | Lilium

A že to Lilium myslí vážne, dokazuje aj nové video, v ktorom sa snaží ziskať nových zamestnancov. Máte na to? Prihláste sa meňte svet.

https://www.youtube.com/watch?v=9P5BPMuCro4

ZdrojLilium

Komentáre k článku