Lietajúci taxík Joby Aviation získal od Toyota 394 miliónov dolárov

Kalifornský start-up si verí, že bude prvý, ktorý nasadí lietajúce taxíky s vertikálnym vzletom. O investorov a spolupracovníkov núdzu nemajú.

Kalifornský star-up Joby Aviation je doslova magnetom pre veľké spoločnosti a na štedré investície. Zatiaľ čo Joby Aviation len v decembri oznámili spoluprácu s Uberom, aktuálne oznámili zaujímavú investíciu. Do start-upu opätovne investovala japonská automobilka Toyota.

ZDROJ | joby aviation

Joby Aviation pracujú na osobných lietadlách s vertikálnym vzletom, teda na VTOL. Do modelu Series C investovala japonská automobilka 394 miliónov s tým, že sa bude spolupodielať na vývoji, dodajú svoje skúsenosti pre pozemnú časť projektu a tiež pomôžu so správou financií.

Oznámená investícia znie veľkolepo, no pre Joby Aviation nejde o nič nové. Toyota do start-upu už v roku 2018 investovala 100 miliónov amerických dolárov. Automobilka nie je jediná, ktorá Kaliforčanom verí. Celková suma investícií na letún novej generácie sa už vyšplhala na 720 miliónov amerických dolárov. Spolupracovníci Joby Aviation sú také firmy ako Intel alebo JetBlue.

Pozrite siUber plánuje v roku 2023 spustiť svoje lietajúce taxi

Joby Aviation sú od svojho vzniku v roku 2009 pomerne tajomná spoločnosť. O svojom lietajúcom taxíku dlho tajili drvivú väčšinu informácií. Dokonca až tak, že skúšobné lety prebiehali na súkromnom letisku v severnej Kalifornii a vývojové centrum pripomínalo uzavretú komunitu. Niečo preniklo na verejnosť počas prvej vlny investovania, avšak podstatné a veľa odhaľujúce informácie prišli až s najnovšou investíciou od Toyota.

VTOL taxík od Joby Aviation je plne elektrický, má šesť rotorov a päť sedadiel vrátane toho pre pilota. Vertikálny vzlet je jasný z charakteristiky letúna, po dosiahnutí požadovanej letovej hladiny sa vrtule otočia a taxík poletí v horizontálnom smere. Spoločnosť tvrdí, že ich riešenie má najvyššiu rýchlosť približne 320 kilometrov za hodinu a na jedno nabitie preletí okolo 240 kilometrov. Benefitom má byť tiež to, že lietajúci taxík je 100-krát tichší ako bežné lietadlo.

Vďaka najnovšej investícii od Toyota by mali Joby Aviation získať náskok pred všetkými konkurenčnými spoločnosťami. Dokonca tak výrazný, že sa predstavitelia vyjadrili, že budú prví, kto ponúkne plne funkčný a na komerčné účely použiteľný lietajúci VTOL dopravný prostriedok.

Nedávno uzavretá spolupráca s Uberom má urýchliť nasadenie novodobých taxíkov do praxe. Uber sa zavial, že poskytne pomoc pri riadení letovej prevádzky, ponúkne riešenie pre pristávacie plochy a vyrieši komunikáciu lietajúceho taxíku so zákazníkom.

Zdrojjobyaviation.com,theverge.com

Komentáre k článku