Lietajúci stroj BlackFly sa bude predávať na budúci rok za cenu SUV

Startup Opener vyvinul elektrické lietadlo, s ktorým by na budúci rok chceli prísť na trh a predávať ho približne za cenu nového SUV. Ak si však myslíte, že navrhnúť a otestovať takýto „lietač“ je ľahká a rýchla cesta k zbohatnutiu a už oprašujete rysovaciu dosku, spomaľte. Nie je to také jednoduché.

Azda vás nebude prekvapovať, že aj v tomto projekte „má prsty“ Larry Page, spoluzakladateľ Google, ale aj spoločnosti Kitty Hawk, ktorá sa tiež venuje lietajúcim strojom.

Za BlackFly stojí nadšenec Alan Eustace, bývalý výkonný riaditeľ Google, ale aj napríklad rekordman vo voľnom páde v skyjumperi. Dnes je riaditeľom spoločnosti Opener. Hovorí, že snívanie o lietaní bolo ťažké realizovať, ale čoskoro ho budú môcť realizovať milióny ľudí. Jeho firma tak vraj prinesie naspäť zábavu do lietania a otvorí nový svet možností.

ZDROJ | Opener

Vývoj a testovanie elektrického lietadla BlackFly trvalo deväť rokov. Za ten čas absolvovali 40 000 letových cyklov pohonných systémov v plnej dĺžke či viac ako 19 000 kilometrov s nákladom. Vývojová verzia tandemového, osemrotorového lietadla sa dostala do vzduchu viac ako 1 400-krát! Kvôli vysokej bezpečnosti má lietajúci stroj tri letové systémy a izolovaný batériový systém.

Budúcnosť letectva začína dnes.

Alan Eustace, riaditeľ spoločnosti Opener

Vertikálne vzletové a pristávacie krídla sa ovládajú intuitívne joystickom, majú tlačidlo Return-to-Home pre autonómny návrat do základne a môžu byť aj vybavené záchranným padákom. Lietadlo má štyri vrtule na prednom krídle a ďalšie štyri na zadnom. Lopatky sú vyrobené technológiou LEAPTech, ktorý vyvinula firma X-Plane v programe NASA Ames. Umožňujú každej z vrtúľ točiť sa rôznou rýchlosťou.

Pozrite siBude lietajúce auto Flyer od Kitty Hawk len ďalšia kratochvíľa Larryho Pagea?

BlackFly bolo navrhnuté na prevádzku hlavne z malých trávnatých oblastí. Podľa regulačných obmedzení USA môže lietať rýchlosťou 40 až 100 kilometrov za hodinu, pričom batérie sa dokážu nabiť už za 25 minút.

ZDROJ | Opener

Zaujímavo pôsobí fakt, že BlackFly sa vyvíjal v utajenom režime a až teraz sa predstavil v tomto rýchlo sa rozvíjajúcom biznise. Záujemcovia o tento druh dopravy si môžu pozrieť naživo tento lietajúci stroj na leteckej šou EAA Airventure Oshkosh vo Wisconsine, kde v ňom budú môcť aj lietať – vo virtuálnej realite. Ako sme spomínali, predávať by sa malo začať na budúci rok približne za cenu SUV-čka.

ZdrojOpener,GeekWire

Komentáre k článku