Lietajúci stroj BlackFly sa bude predávať na budúci rok za cenu SUV

Startup Opener vyvinul elektrické lietadlo, s ktorým by na budúci rok chceli prísť na trh a predávať ho približne za cenu nového SUV. Ak si však myslíte, že navrhnúť a otestovať takýto „lietač“ je ľahká a rýchla cesta k zbohatnutiu a už oprašujete rysovaciu dosku, spomaľte. Nie je to také jednoduché.

Azda vás nebude prekvapovať, že aj v tomto projekte „má prsty“ Larry Page, spoluzakladateľ Google, ale aj spoločnosti Kitty Hawk, ktorá sa tiež venuje lietajúcim strojom.

https://youtu.be/Jcpq6XYYoY4

Za BlackFly stojí nadšenec Alan Eustace, bývalý výkonný riaditeľ Google, ale aj napríklad rekordman vo voľnom páde v skyjumperi. Dnes je riaditeľom spoločnosti Opener. Hovorí, že snívanie o lietaní bolo ťažké realizovať, ale čoskoro ho budú môcť realizovať milióny ľudí. Jeho firma tak vraj prinesie naspäť zábavu do lietania a otvorí nový svet možností.

ZDROJ | Opener

Vývoj a testovanie elektrického lietadla BlackFly trvalo deväť rokov. Za ten čas absolvovali 40 000 letových cyklov pohonných systémov v plnej dĺžke či viac ako 19 000 kilometrov s nákladom. Vývojová verzia tandemového, osemrotorového lietadla sa dostala do vzduchu viac ako 1 400-krát! Kvôli vysokej bezpečnosti má lietajúci stroj tri letové systémy a izolovaný batériový systém.

Budúcnosť letectva začína dnes.

Alan Eustace, riaditeľ spoločnosti Opener

Vertikálne vzletové a pristávacie krídla sa ovládajú intuitívne joystickom, majú tlačidlo Return-to-Home pre autonómny návrat do základne a môžu byť aj vybavené záchranným padákom. Lietadlo má štyri vrtule na prednom krídle a ďalšie štyri na zadnom. Lopatky sú vyrobené technológiou LEAPTech, ktorý vyvinula firma X-Plane v programe NASA Ames. Umožňujú každej z vrtúľ točiť sa rôznou rýchlosťou.

https://youtu.be/l53JKod9yfA

Pozrite siBude lietajúce auto Flyer od Kitty Hawk len ďalšia kratochvíľa Larryho Pagea?

BlackFly bolo navrhnuté na prevádzku hlavne z malých trávnatých oblastí. Podľa regulačných obmedzení USA môže lietať rýchlosťou 40 až 100 kilometrov za hodinu, pričom batérie sa dokážu nabiť už za 25 minút.

ZDROJ | Opener

Zaujímavo pôsobí fakt, že BlackFly sa vyvíjal v utajenom režime a až teraz sa predstavil v tomto rýchlo sa rozvíjajúcom biznise. Záujemcovia o tento druh dopravy si môžu pozrieť naživo tento lietajúci stroj na leteckej šou EAA Airventure Oshkosh vo Wisconsine, kde v ňom budú môcť aj lietať – vo virtuálnej realite. Ako sme spomínali, predávať by sa malo začať na budúci rok približne za cenu SUV-čka.

ZdrojOpener,GeekWire

Komentáre k článku