Lietadlo pre 186 ľudí s elektrickým motormi? Podľa Wright Electric v roku 2030

ZDROJ | Wright Electric

Americká spoločnosť má 1,5 MW motor rozpracovaný a už budúci rok chce robiť pozemné skúšky.

Tlak na znižovanie produkcie CO2 stále rastie, na čo musia prirodzene reagovať aj letecké spoločnosti, resp výrobcovia lietadiel, nakoľko práve letecká doprava je považovaná za tú najmenej ekologickú.

Vývoj elektrických lietadiel preto napreduje, no nakoľko naň nie je upriamená taká pozornosť ako na elektromobily, posun vpred je skôr mikro krôčikmi. Ako sme vás informovali v článku Podaril sa v Kanade prvý úspešný komerčný let s elektrickým pohonom? spoločnosti Harbor Air a MagniX prerobili používaný hydroplán na elektrické lietadlo, ktoré je považované za jedno prvých skutočne lietajúcich. Do vývoja elektrolietadla sa pustila aj automobilka Rolls Royce, ktorá má ambíciu dosiahnuť rýchlosť 480 kilometrov za hodinu. Informovali sme vás v článku Rolls Royce má elektrické lietadlo s ambíciami na rekord.

Oba projekty sú však lietadlá s takmer tou najnižšou kapacitou pre pasažierov. Preto bolo pomerne veľkým prekvapením, keď spoločnosť Wright Electric na kongrese Green Car Congress oznámila ambíciu ponúknuť 186-miestne komerčné lietadlo už v roku 2030. Názov lietadla je Wright 1 a vývoj je podľa slov predstaviteľov napreduje. Aby sa dokázalo lietadlo s tak veľkou kapacitou pasažierov, lietadlo potrebuje elektromotory s výkonom 1,5 MW a striedač s 3 kilovoltami.

ZDROJ | Wright Electric

Spoločnosť vyrábajúca lietadlá plánuje pozemné skúšky motora realizovať už v roku 2021, prvé letecké skúšky sú na programe na rok 2023. Spolu s vývojom elektrického motora má spoločnosť v pláne pracovať aj na vylepšní aerodynamiky trupu lietadla. Vrámci dosiahnutia stanoveného cieľa sa dokonca spoločnosť presťahovala do Albany, v štáte New York, kde je podľa slov predstaviteľov Wright Electric väčší inžiniersky potenciál.

Partnerom Wright Electric je európska letecká spoločnosť easyJet, ktorá patrí do kategórie nízkonákladových. Práve easyJet patrí na popredné priečky v znižovaní emisií CO2, spomedzi leteckých spoločností. Od roku 2000 znížili produkciu uhlíkovej stopy o tretinu, cieľom do roku 2022 je dostať sa na 38 % zníženie.

ZdrojGreen Car Congess

Komentáre k článku