Účinné látky budú do tela dávkované „nanorybičkami“

ZDROJ | Andrew Mason / flickr.comUC San Diego

Účinné látky z liečiv by mohli byť v ľudskom tele zásobované pomocou tzv. „nanorybiečiek“ – robotov malej veľkosti ovládaných externým magnetom.

Vedci na UC San Diego vytvorili spôsob, akým by mohli byť účinné látky distribuované v rôznych, konkrétnych častiach ľudského organizmu. Vynález je inšpirovaný tvarom, ale najmä pohybom malých rýb.

Jedná sa o robota s veľkosťou asi 800 nano metrov, ktorého konštrukcia je vytvorená z kombinácie kovov. Vedúcim výskumného tímu je Jinxing Li.

https://www.youtube.com/watch?v=8mDoH-06ayA

Existuje viacero vynálezov s podobným cieľom, avšak väčšina z nich je skôr ponorným objektom. Konštrukcia robotov podobným malým rybám je podľa vedcov z kalifornskej univerzity účinnejšia.

Pozrite siITOP – budúcnosť transplantácie?

UC San Diego
ZDROJ | New Scientist

Rybička zo zlata, niklu a striebra

Hlavová časť a chvostová plutva je vyrobená zo zlata, telo je z niklu a jeho jednotlivé časti sú prepojené striebornými časticami.

Kmitavý pohyb robota je zabezpečený pomocou využitia oscilujúceho magnetického pola. Vzhľadom na jeho veľkosť, je možné, aby účinné látky boli aplikované rýchlejšie a efektívnejšie.

Sme presvedčení o tom, že by vynález mohol byť užitočný napr. pri podávaní liečiv, neinvazívnych chirurgických zákrokoch a manipulácii s jednotlivými bunkami,

vyjadril sa Li, vedúci výskumného tímu.

Pomocou externých magnetov by mohla byť robot v tvare ryby so zásobou liekov distribuovaný do určitých častí tela,

pokračoval.

Zopár nevýhod „nanorybičky“

Daný spôsob má však aj niekoľko nevýhod. Jednou z nich je napr. aj neschopnosť biologického rozkladu, aj keď vedci na bio degradovateľnej forme robota pracujú. Druhou závažnou nevýhodou je výber materiálov – zlata a striebra – s vyššou finančnou hodnotou.

Ak by sa vedcom podarilo vytvoriť biologicky rozložiteľnú formu plávajúceho robota, taktiež by mohlo vzniknúť aj viacero spôsobov využitia.

UC San Diego
ZDROJ | New Scientist

Roboty by sa mohli používať napr. na ovládanie jednotlivých buniek alebo pri vykonávaní určitých spôsobov neinvazívnych chirurgických zákrokov.

ZdrojNew Scientist

Komentáre k článku