Reklama

LG hlási nový rekord pri vývoji 6G v pásme THz

Zdroj | Vecteezy
Juraj Procházka
Zdroj | Vecteezy
Zdroj | Vecteezy

Ešte máme zopár rokov čas, ale keď sa na prelome 20-tych a 30-tych rokov začnú objavovať siete 6G, opäť prinesú obrovský posun v rýchlosti dátových prenosov, aj v znížení latencie.

Očakáva sa, že prenosové rýchlosti 6G budú vo svojom maxime až 50-krát vyššie ako v prípade 5G, pričom latencia by mala klesnúť na približne 10 percent oproti 5G sieťam.

Oboje predstavuje veľký technický problém. K vylepšeniam pomôže väčšia šírka pásma používaných frekvencií, pretože 6G bude expandovať nad hranicu 100 GHz do aktuálne nepoužívaného terahertzového (THz) spektra.

Pozrite si

Odštartovali preteky o 6G. Je to vojna!

Medzi kľúčové vlastnosti 6G technológie bude patriť špičková prenosová rýchlosť viac ako 100 Gbit/s, latencia pod 1 ms a zariadenia fungujúce bez napájania – energiu budú čerpať priamo z elektromagnetického poľa.

Vyvinúť príslušné technológie bude poriadna výzva, ale prvé výsledky sú už tu. LG Electronics (LG) demonštrovala úspešný bezdrôtový prenos dát prostredníctvom 6G v terahertzovom pásme na vzdialenosť 100 metrov v exteriéri.

Zdroj | LG

Ide o aktuálny rekord dosiahnutý 13. augusta v spolupráci s Fraunhofer-Gesellschaft, najväčším európskym laboratóriom aplikovaného výskumu, pri prenose dát medzi Fraunhofer Heinrich Hertz Institute (HHI) a Berlínskym technologickým inštitútom v Nemecku.

Oproti doterajšiemu rekordu ide o veľký skok. Ten vytvoril pred niekoľkými mesiacmi Samsung, keď sa mu podaril prenos dát so 6G technológiou na vzdialenosť 15 m.

Pretože 6G v pásme THz má krátky dosah (vlnová dĺžka pri frekvencii 1 THz je len 0,3 mm) a dochádza k energetickým stratám počas vysielania, aj príjmu medzi anténami, jednou z výziev vo vývoji technológií 6G je zosilnenie výkonu na generovanie stabilného signálu v ultra-širokom frekvenčnom pásme. Zásadným predpokladom pre úspech tohto najnovšieho testu bol  výkonový VF zosilňovač vyvinutý spoločnosťami LG, Fraunhofer HHI a Fraunhofer Institute for Applied Solid State Physics (IAF).

Zdroj | LG

Výkonový zosilňovač je schopný generovať stabilný výstupný signál až do úrovne 15 dBm vo frekvenčnom rozsahu od 155 do 175 GHz. LG tiež úspešne demonštrovala technológiu adaptívneho tvarovania lúča, ktorá mení smer signálu v súlade so zmenami polohy kanála a prijímača, ako aj technológiu prepínania antény s vysokým ziskom, ktoré kombinuje výstupné signály z viacerých výkonových zosilňovačov a prenáša ich do konkrétnych antén.

Zdroj | LG

6G bude kľúčovou súčasťou budúceho „Obklopujúceho internetu všetkého“ (Ambient Internet of Everything), rozvíjajúcej sa technológie, ktorej cieľom je zlepšiť životné a podnikateľské prostredie cez citlivejší, adaptívnejší, a autonómnejší prístup. Má sa prispôsobovať potrebám používateľov tým, že rozpozná prítomnosť človeka a jeho preferencie.

Pozrite si

6G: Bez grafénu to nepôjde

„Úspech tohto testu dokazuje, že sme stále bližšie k úspešnej aplikácii terahertzového rádiového komunikačného spektra v nadchádzajúcej ére 6G,“ povedal Dr. I.P. Park, prezident a technický riaditeľ LG Electronics.

Pravda, použitý hardvér veľmi prakticky nevyzerá, ale to je bežný štandard v skorých fázach vývoja. Aj technológie na testovanie 5G vyžadovali desaťročie pred komercializáciou robustné zariadenia, ktoré sa museli voziť v dodávke a ničím nepripomínali 5G čipy v dnešných smartfónoch.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.