LG a HERE tvoria novú telematiku pre autonómne autá

ZDROJ | LG

Komunikácia stroj-stroj (M2M) je pre autonómne autá mimoriadne dôležitá. Pritom nepôjde len o vzájomnú automatickú komunikáciu medzi vozidlami (Vehicle-to- Vehicle, V2V), ale o širší rámec, označovaný ako V2X (Vehicle-to-Everything).

Samojazdiace autá majú zo zdieľania dát jednoznačný prospech. Je dobré, keď sa vaše auto dozvie o dopravnej zápche, alebo úseku cesty s poľadovicou skôr, než sa dostanete do problémov.

Pozrite siDelphi posilňuje ťah na autonómne autá. Kupuje nuTonomy

Dobre to vedia aj vývojári v LG Electronics, ktorí na tvorbe pokročilých telematických systémov pre budúce autonómne autá spolupracujú so spoločnosťou HERE Technologies. HERE je globálnym poskytovateľom služieb digitálneho mapovania a lokalizačných služieb.

Informačné diaľnice pre autá

Telematika je odvetvie integrujúce telekomunikačné technológie s informatikou. V oblasti automobilov ide o poskytovanie bezpečnostných a multimediálnych služieb, ako je navigácia, potvrdenie polohy a prenos núdzových informácií prostredníctvom rôznych komunikačných technológií od sietí GPS a DMB (Digital Multimedia Broadcasting), po Bluetooth, Wi- Fi a mobilné bunkové siete.

ZDROJ | HERE

Spoločné riešenie LG a HERE kombinuje pokročilú telematickú technológiu od LG s vysoko presnými mapovými a lokalizačnými službami s podporou platformy HERE Open Location. Prostredníctvom plánovanej spolupráce sa firmy zameriavajú na podporu automobiliek na celom svete s robustným a bezpečným dátovým komunikačným uzlom určeným pre plne autonómne automobily.

Pozrite siUSA lámu legislatívne okovy, autonómne autá pustia na cesty

HERE Technologies je popredným svetovým poskytovateľom služieb mapových dát a lokalizácie pre automobilový priemysel, ktoré sa dnes používajú vo viac ako 100 miliónoch automobilov.

Mapy, ktoré žijú

HERE tiež spolupracuje s automobilkami na vývoji služby HD Live Map. Ide o vysoko presnú mapovú službu v cloude, ktorá podporuje pripojené systémy ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) a riešenia pre automatickú jazdu.

HD Live Map zamýšľa LG nasadiť aj v spoločnom riešení, ktoré ponúka výrobcom automobilov. Identifikuje všetky cesty a okolité dopravné prvky, ako sú značenia jazdných pruhov, značky STOP, prechody pre chodcov, obmedzenia rýchlosti a semafory.

https://www.youtube.com/watch?v=8dyo_S3Vxlw

Po dotiahnutí vývoja bude telematika zohrávať kľúčovú úlohu v podobe komunikačného uzla pre autonómne vozidlá. Snímače ADAS vo vozidle, pozostávajúce z kamier, radarov a lídarov, si „prečítajú“ okolité prostredie a pošlú údaje do cloudu spolu s informáciami o okolitých vozidlách zhromaždených prostredníctvom komunikácie V2X.

Pozrite siFiat Chrysler spája sily s Intelom a BMW. Pre autonómne autá

Všetky získané informácie sa niekoľkokrát zanalyzujú a prenesú sa do telematických systémov vozidiel pre prispôsobenie informácií o jazde.

ZDROJ | HERE

Telematika od LG podporuje rôzne komunikačné technológie od GPS po Bluetooth, Wi-Fi a mobilné siete. V súvislosti s príchodom nového štandardu už inžinieri v LG seriózne pracujú na vývoji 5G produktov. Tie budú štyri až päťkrát rýchlejšie než súčasné LTE terminály. Zároveň sa až o 90% zníži latencia oproti sieťam LTE, čo je pre autonómnu prevádzku vozidiel novej generácie zvlášť dôležité. Milisekundy môžu byť v krízových kolíznych situáciách kľúčom k záchrane.

Spolupráca s HERE nie je prvou aktivitou LG v oblasti autonómne jazdiacich áut. Firma už v roku 2014 spolupracovala s Mercedesom na vývoji automatického brzdenia a LG už dodáva aj batérie a iné komponenty. Aliancia s HERE však ukazuje, že LG chce mať významný podiel v biznise autonómnych áut, hoci sama autá nevyrába.

ZdrojLG

Komentáre k článku