Lexus RX 450h je kráľom prémiových hybridných SUV

Posadiť SUV na pomyslený trón a nazvať ho kráľom je odvážne. V prípade hybridného SUV Lexus RX 450h však bude namietať málo kto. Japonská automobilka v tomto prípade snúbila to najlepšie zo sveta hybridného pohonu s luxusom, ktorý ukojí tých najnáročnejších. Zároveň je SUV stále pokorné v duchu filozofie Omotenaši.

Model RX 450h z dielne japonskej automobilky Lexus je plnokrvným prémiovým SUV. To znamená, že nároky na to, čo sa deje pod kapotou sú poriadne vysoké. Zážihový motor má charakteristiku 3,5-litrového objemu so šiestimi valcami a pracuje v Atkinsonovom cykle. Plnohodnotným partnerom je tu dvojica elektromotorov. Predný s výkonom 123 kW, zadný pridáva ďalších 50 kW a vďaka systému E-FOUR sprostredkuje krútiaci moment na požiadanie.

Hybridný akumulátor má nezvykle kompaktné rozmery a je umiestnený pod zadnými sedadlami, aby majiteľa neuberal o batožinový priestor. Akumulátor je dobíjaný počas jazdy pri spomaľovaní a brzdení. Lexus aj tu použil svoju jedinečnú technológiu dobíjania počas jazdy, teda sa nebudete obmedzovať s dobíjacími káblami. Akumulátor sa automaticky vždy dobíja sám.

Pozrite siLimitovaná edícia Lexus NX 300h dá jasne najavo, že vám klasika nestačí

S prémiovým Lexus RX 450h budete jazdiť do rýchlosti 65 km/h na elektrinu. SUV sa podľa toho bude aj správať. Zrýchlenie bude výrazne svižnejšie a jazda ekologická a lacnejšia. Pri vyšších rýchlostiach sa pohon z elektriny na zážihový motor prepne veľmi plynulo, ticho a nenápadne.

Dizajn, ktorý je magnetom pre oči

Neskromné rozmery sú bohato tvarované elegantnými líniami. Dizajnéri sa dokonca pustli do odvážnych riešení. Kombináciou tvarov a farieb pôsobí strecha Lexus RX 450h akoby sa vznášal nad karosériou. Predné LED svetlomety majú až trojitý dizajn, zadné svetlá sú zasa dizajnérskym podpisom automobilky. Z dverí batožinového priestoru prechádzajú na karosériu a majú charakteristický tvar písmena L.

Pozrite siPrémiové riešenie pre modernú rodinu? Rozhodne Lexus UX 250h Limited Edition!

Ak by náhodou niekto pochyboval o tom, že si RX 450h zaslúži prívlastok luxusné, tak pochyby veľmi rýchlo rozprášia zliatinové disky do veľkosti 20-palcov, panoramatické strešné okno, ktoré zabezpečí prirodzeným svetlom presvetlenú kabínu, alebo podsvietenie kľučiek a dverí pri príchode k autu.

Nabitý technológiami

Fanúšikov technológií ako prvé upúta 12,3-pacový dotykový displej. Umiestnený je tak, aby naň vodič pohodlne dosial. O komfortné ovládanie sa stará možnosť rozdelenia obrazovky, intuitívne prostredie, ale aj možnosť ovládania hlasom. Cieľom bolo, aby prostredie infotainmentu čo najviac pripomínalo to zo smartfónu. Mimochodom, ten spárujete s RX 450h bleskurýchlo a využívať tak môžete Apple Car alebo Android Auto.

Lexus ponúka aj svoju vlastnú aplikáciu Lexus Link, ktorá sleduje údaje o jazde, dokáže vozidlo vyhľadať, ponúka havarijného a servisného asistenta alebo pomôže s naplánovaním cesty ešte predtým ako nasadnete do vozidla. Bezdrôtová nabíjačka, či vytvorenie Wi-Fi hotspotu až pre 10 zariadení je pre Lexus samozrejmosť.

Bezpečnosť nadovšetko

5-hviezdičkové hodnotenie Euro NCAP hovorí za všetko. SUV vo všetkých kategóriách výrazne prevyšovalo minimálne požiadavky na bezpečnosť, v kategórií ochrany chodcov dokonca RX 450h získalo historicky najvyššie hodnotenie spomedzi všetkých SUV. Takéto hodnotenie bolo možné vďaka bezpečnostnému systému Lexus Safety System+, prednárazovému bezpečnostnému systému, asistentovi poloautonómnej jazdy, dynamickému adaptívnemu tempomatu, systému rozpoznávania značiek alebo systému adaptívnych diaľkových svetiel. Lexus sa o bezpečnosť stará aj počas parkovania a to hneď niekoľkými inteligentnými systémami.

Nová Limited Edition so zvýhodnenou cenou

Aj najrobustnejšie SUV od Lexus, hybridný model RX 450h, získal novú výbavu Limited Edition. Tá počíta všetky riešenia v kombinácii, vďaka ktorej už nebudete musieť do Lexus RX 450h nič dokupovať. Uvádzacia zľava na Limited Edition je vo výške až 14 500 €. Akcia platí do 31. októbra 2020.

Komentáre k článku