Lenovo Yoga 5G zahajuje éru 5G notebookov, na čo sa môžme tešiť?

ZDROJ | Lenovo

Lenovo uvádza na trh svoj prvý ultra-prenosný notebook s podporou 5G sietí a neuveriteľnou 24-hodinovou výdržou batérie. Zmení Lenovo Yoga 5G spôsob, akým pristupujeme k práci a zábave na cestách? Jeho parametre naznačujú zaujímavú budúcnosť.

Notebooky sa dostávajú do vývojovej fázy, v ktorých sme ich chceli vidieť od ich úplného vzniku. Na jedno nabitie už minimálne v teoretickej rovine dokážu vydržať zhruba 24 hodín a pre plné využitie svojho potenciálu nie sú naviazané na káblový alebo bezdrôtový internet cez Wi-Fi. Teda, platí to minimálne pre nový notebook Lenovo Yoga 5G, v USA známy pod názvom Lenovo Flex 5G.

ZDROJ | Lenovo

Doslova celodenná výdrž uvádzaná v špecifikáciách nového modelu samozrejme nemusí byť v praxi reálna, to oficiálne čísla o výdrži málokedy sú. Lenovo Yoga 5G však má potenciál sa k tomuto číslu bez problémov priblížiť a možno ho aj naplniť vďaka čipsetu Snapdragon 8cx od spoločnosti Qualcomm.

ZDROJ | Lenovo

Namiesto štandardného procesora od spoločností AMD alebo Intel totiž Yoga 5G stavia na čipsete, ktorý vychádza z mobilnej platformy Snapdragon, ktorú nájdete vo väčšine smartfónov na trhu. Mobilné DNA tohto čipsetu zabezpečuje nízku spotrebu energie a teda aj dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, v tomto prípade až 24 hodín.

ZDROJ | Lenovo

Súčasťou mobilného čipsetu je aj 5G modem s podporou frekvencií v rozsahoch mmWave aj Sub-6 GHz. Pri ideálnych podmienkach by mal tento 5G modem poskytovať až 10-násobne vyššie prenosové rýchlosti v porovnaní so súčasnou rýchlosťou 4G LTE sietí. Podporovať bude zo začiatku 5G sieť amerického operátora Verizon a operátorov EE, Sunrise a CMCC v Európe a v Číne.

ZDROJ | Lenovo

Dostupnosť mobilného pripojenia v prenosnom počítači znamenalo získanie istej dávky slobody už aj pri predchádzajúcich generáciách mobilných sietí. Pri 5G sieťach však hovoríme o prenosových rýchlostiach, ktoré prekonávajú aj rýchlosť pevného internetu vo väčšine domácností na Slovensku.

Pozrite siSnapdragon 690: lacnejšie 5G smartfóny pre dve miliardy ľudí

Lenovo Yoga 5G je tak plne pripravená na plynulý streaming videa, videohovory v plnej kvalite bez prerušení a možnosť hrania hier cez cloudové služby s minimálnou odozvou bez ohľadu na to, či budete doma, v kancelárii alebo na chate v horách. Limitom sú v tejto chvíli už iba dátové balíky a dostupnosť 5G sietí. Čierny Peter teda zostáva v rukách mobilných operátorov.

Na vybraných trhoch vrátane Spojených štátov je Lenovo Yoga 5G v predaji už od včerajšieho dňa za cenu 1 399 dolárov. Keďže na Slovensku na spustenie prvej skutočnej 5G siete ešte stále čakáme, nový model Lenovo Yoga 5G sa na náš trh zrejme nedostane.

ZdrojLenovo

Komentáre k článku