Lenovo chce zrušiť celosvetový roaming vďaka vlastnej službe

ZDROJ | Lenovo

Lenovo okrem hardvérových noviniek počas kongresu MWC 2016 v Barcelone predstavilo aj iné plány. Tento čínsky gigant má v pláne spustiť službu Lenovo Connect, ktorá by mohla zrušiť celosvetový dátový a teda i hlasový roaming vďaka VoIP. Také jednoduché to ale nebude.

Flex 3 14/15 Lifestyle Photos LENOVOFLEX_SHOT-11_1463_BLACK High
ZDROJ | Lenovo

Služba Lenovo Connect bude vlastne virtuálny operátor (MVNO – Mobile Virtual Network Operator), ktorý bude ponúkať dátové prenosy za čo najnižšie ceny danej krajiny. Službu plánuje Lenovo spustiť už tento mesiac na domácom trhu, pričom zákazníci budú môcť využívať Lenovo Connect v 50 krajinách sveta. O aké krajiny ide ale výrobca zatiaľ nešpecifikoval.

Virtuálny operátor si hlasové alebo dátové služby kupuje vo veľkých objemoch a preto dokáže ponúkať výrazne nižšie ceny, ako originálny operátor. Nemusí taktiež budovať vlastnú sieť a ani sa starať o jej bezproblémový chod. Originálny operátor pritom profituje z lepšieho vyťaženia siete.

Na spustenie služby pritom bude vraj stačiť iba aplikácia, ktorú používateľ spustí a bude si môcť užívať dáta podľa zvoleného plánu. Pre využívanie služby vraj nie je potrebná ďalšia SIM karta. Služba Connect je určená nielen pre firmy, ale aj bežných zákazníkov.

Lenovo ThinkPad P40 Yoga 6
ZDROJ | Lenovo

Pozitívnejšie pre našinca je fakt, že s Lenovo Connect plánuje vstup aj na EMEA trh, ktorý zahŕňa Európu, Afriku a Blízky východ. Celkovo tak chce Lenvoo ponúkať službu v 110 krajinách sveta.

Kým v Číne budú v úvode podporované len dve zariadenia – smartfón LeMeng X3 a tablet Miix 700, v regióne EMEA má ísť aj o vybrané zariadenia ThinkPad.

Lenovo v tlačovej správe hovorí o vybudovaní najväčšieho svetového virtuálneho operátora, ktorý už teraz má 11 miliónov zákazníkov. Po službách tohto operátora sme ale pátrali a márne. Pravdepodobne ide výhradne o čínskych zákazníkov.

Lenovo si ale vďaka viac ako 400 miliónom používateľov cloudových služieb celosvetovo sľubuje, že o zákaznícku bázu má postarané. Služba má byť v Číne dostupná už tento mesiac, v regióne EMEA to má byť ešte v tomto kvartáli, teda do konca marca.

S príchodom 5G a Internet of Things očakávame, že trh telekomunikácií porastie exponenciálne,

povedal Wang Shuai, vice prezident spoločnosti Lenovo.

Lenovo plánuje veľký krok, ktorý by mohol narobiť poriadny vietor v telekomunikačnom biznise. Musel by ale so službou prísť okamžite. V EÚ je v budúcom roku plánované kompletné zrušenie roamingových poplatkov, a to nie len tých dátových.

Čínsky gigant však na to ide pomerne pomaly, službu spustí len pre vybrané zariadenia s logom Lenovo a len na vybraných trhoch. Nie je známa technológia, cez ktorú bude operovať, teda či to budú len lokálni mobilní operátori a ak áno, ako sa bez SIM karty budú zariadenia pripájať, alebo či bude využívať aj dáta WLAN sietí. Nie je jasný ani cenník služby, ktorý je môže zohrať najväčšiu úlohu v úspechu alebo neúspechu služby.

Ak však Lenovo prekvapí a nasadí výrazne rozumné ceny, môže nalákať hlavne zákazníkov, ktorí fungujú globálne. Zväčša to teda budú biznis zákazníci, ktorí firmám môžu ušetriť nemalé financie a teda spoločnosti stavia logicky práve na Lenovo Connect.

Momentálne je však všetko otázkou budúcnosti a toho, ako Lenovo Connect bude nakoniec vyzerať, v ktorých krajinách bude fungovať a za akých podmienok.

Lenovo ThinkPad P40 Yoga 4
ZDROJ | Lenovo

ZdrojLenovo

Komentáre k článku