That Sugar App – koľko cukru si dnes zjedla?

ZDROJ | That Sugar Film

V roku 2014 sa v niektorých štátoch premietal film z produkčnej dielne Madman Production Company s názvom That Sugar Film. Sú spoluautormi kampane, v ktorej poukazujú na zdravotné riziká nadmerného používania cukru. V konečnom dôsledku bojujú za zníženie jeho príjmu v životoch jednotlivcov. Kampaň v rôznych podobách prebieha najmä v Austrálii. V rámci kampane vznikla aj kniha That Sugar Book a iné.

https://www.youtube.com/watch?v=6uaWekLrilY

V posledných mesiacoch sa v Google PlayiTunes objavila aj aplikácia That Sugar App. Jej cieľom je merať denný príjem cukru. V rámci tejto aplikácie existuje databáza rôznych produktov a ich obsah cukru.

that_sugar_app_06
ZDROJ | Madman Production Company

Ak chcete zaznamenať príjem určitého produktu, je potrebné zosnímať čiarový kód na jeho obale. Databáza produktov je však vytvorená len v rámci potravín vyskytujúcich sa na území Austrálie. Samozrejme, taktiež môžete zadať napr. aj počet lyžičiek, ktorými ste si osladili čaj, kávu alebo iný nápoj atď. Existuje aj databáza bežných jedál a nápojov, ktoré ponúkajú v cukrárňach, kaviarňach a podobných zariadeniach.

Množstvo prijatého cukru sa v aplikácii zobrazuje ako počet čajových lyžičiek. Aplikácia vám taktiež umožňuje aj tzv. sladké výzvy – určite si maximálne množstvo prijatého cukru napr. za týždeň. Ak túto métu dodržíte o týždeň môžete množstvo prijatého cukru znížiť.

that_sugar_app_05
ZDROJ | Madman Production Company

Autori aplikácie That Sugar App uvádzajú niekoľko dôvodov, prečo by ste mali aplikáciu používať. Prvým dôvodom je nadobudnutie schopnosti odhaliť a zaznamenať „skryté“ cukry, ktorých prítomnosť si mnohokrát neuvedomujeme. Využijete ju, ak ste sa napr. rozhodli držať redukčnú diétu. Taktiež vám môže pomôcť odhaľovať potraviny, ktoré sa tvária ako zdravé, avšak množstvo cukru v ich obsahu je neraz alarmujúce. Autori však upozorňujú, že redukcia spotreby cukru je dôležitá, pretože vo veľkom množstve sa cukor svojim spôsobom správa ako jedovatá látka. Nemali by sme však zo svojho jedálnička vylučovať cukry, ktoré obsahuje ovocie, zelenina a mliečne výrobky.

that_sugar_app09
ZDROJ | Madman Production Company

Samozrejme podobný druh aplikácie nemusí osloviť len ženské publikum, ktoré sa často oveľa viac zaoberá redukciou váhy, ale aj všetkých tých, ktorých trápi vysoký príjem cukru a jeho následky, nadváha atď.

Slovenskú alternatívu podobnej aplikácie sme v Google Play ani iTunes nenašli. Vedeli by ste si predstaviť podobnú aplikáciu dostupnú aj v slovenskom jazyku s prístupom do databázy u nás dostupných produktov?

ZdrojThat Sugar Film

Komentáre k článku