LEN PRE ŽENY | Chcelo by ísť vaše dievčatko na kávu s „barbinou“?

Nazdávali ste sa ako malé dievčatko, že bábiky určite nebudú nikdy vedieť rozprávať? Možno vám bolo z toho občas smutno, možno trochu clivo. Nech už je vaša odpoveď akákoľvek, Mattel zrúti akékoľvek vaše predstavy. Naučil totiž svoju Barbie rozprávať. A veľmi rada sa porozpráva aj s vaším dieťaťom. Stačí vám nový model Hello Barbie. Ten je postavený na technológiách ako rozpoznávanie reči, s ktorou sa v poslednom čase hrá spoločnosť ToyTalk. K tomu postačí už len internetové pripojenie a cloudové služby a s novou Barbie môžete ísť bárs aj na kávu.

Hello Barbie

Hello Barbie je vyvíjaná spomínanou sanfranciskou startup spoločnosťou ToyTalk, ktorá je viac než 31 000 0000 dolárov, čiže viac než 27 000 000 eur, sponzorovaná partnermi ako napr. Greylock Partners, Charles River Ventures, Khosla Ventures, True Ventures, First Round Capital a inými.

Hello Barbie

Barbie je s ToyTalk – cloudovým systémom – spojená prostredníctvom Wi-Fi pripojenia. Vnútri Hello Barbie je zabudovaný mikrofón, reproduktor, malý vstavaný počítač asi s hodinovou výdržou batérie a Wi-Fi hardvér. Stačí už len stlačiť gombík na opasku spiacej princeznej, zobudí sa, položí otázky a…

Hello Barbie

Zabudovaný systém odpovede dieťaťa na otázky zaznamenáva. Dekóduje ich a vo svojom systéme ToyTalk hľadá správne odpovede na detské vynaliezavé odpovede. Časom sa model prispôsobí vášmu dieťaťu a možno si v tejto umelej podobizni nájde ideálnu kamarátku. Dokonca vie vraj skvele počúvať. Barbie má totiž systém, v ktorom je schopná sa vrátiť do minulosti a reagovať aj na slová, ktoré už boli vypovedané. Samozrejme iba vtedy, ak sa k ním dieťa v konverzácii znova vráti.

Hello Barbie

Všetko, čo mikrofón zabudovaný v Hello Barbie nahrá na server ToyTalk, tam ostáva a pomáha spoločnosti MattelToyTalk čoraz lepšie reagovať na odpovede detí. Takisto je pomocou aj pre zlepšovanie samotnej technológie rozpoznávania hlasu. Táto úloha je však oveľa náročnejšia tým, že detský hlas je často krát oveľa menej zreteľný a neštruktúrovaný. Je oveľa odlišnejší od hlasu dospelých ľudí.

Napadla vám otázka, čo ak vaše dieťa bude hovoriť Hello Barbie niečo nevhodné? Vraj niet dôvodu na obavy, pretože počas celého času používania bábiky vám z ToyTalk budú chodiť správy s kópiou replík konverzácie, ktorú vaše dieťa viedlo. Nie je jasné, ako dlho zostanú konverzácie v systéme počítačov ToyTalk. Hello Barbie je totižto zatiaľ len v skúšobnej fáze. Hello Barbie bola v tomto roku predvádzaná na veľtrhu hračiek v New Yorku. Na pultoch predajní by sa mala objaviť približne do Vianoc a to asi v cene 75 dolárov – okolo 65 eur.

Hello Barbie

Ostáva tu však nevyriešená otázka. Nenarúša ukladanie rozpoznaných hlasov detí súkromie? Nepredstavuje pre ne bezpečnostné riziko? Mnohým rodičom aj po prečítaní Podmienok používania a ochrany osobných údajov stále visia nad hlavou otázniky. Alebo výkričníky? Do decembra je však dostatok času a potenciálni majitelia Hello Barbie vyjadrili spoločnosti Mattel dôveru, že so spomínanými podmienkami niečo urobí.

Povedzte, dámy, kúpili by ste svojmu dieťaťu takúto hovoriacu hračku? Myslíte si, že to pre vaše deti nie je žiadne riziko? Ako vnímate problém Podmienok používania a ochrany osobných údajov pri užívaní tohto produktu – nahrávané a dekódované detské hlasy si spoločnosť môže uchovať akýkoľvek dlhý čas a môže všetok zozbieraný materiál zdieľať s tretími osobami?

Foto: Mattel

Komentáre k článku