Leica TL – luxusný foťák konečne aj pre 21. storočie

ZDROJ | Leica

Nemecká Leica je známa tým, že ide proti prúdu. Nielen cenou, ale aj výbavou, ktorá často odkazuje na pôvodný zámer fotoaparátu – fotografovanie. Preto v niektorých modeloch nenájdete možnosť natáčania videa či aj takú samozrejmosť súčasnosti, akou je displej. Leica TL je úplne iná, je pre 21. storočie.

https://vimeo.com/190109254

Nový CSC fotoaparát Leica TL vychádza z modelu Leica T z roku 2014. Má takmer identické telo vyfrézované z jediného kusu hliníka – 134 x 69 x 33 mm, 384 g. Líši sa len v maličkostiach. Hlavným rozdielom je farba. Predávať sa bude v striebornej, čiernej a medenej farba.

Leica TL prináša aj jednu maličkosť – nemecký výrobca pri tomto modeli upustil od označenie (Type xxx). Žeby sme boli svedkami prerodu jednej z najklasickejších foto spoločností?

leica-tl-4
ZDROJ | Leica

Hlavné zmeny sa udiali vo vnútri, hoci nejde o čip či procesor. Snímač bez AA filtra ostal rovnaký. Má veľkosť APS-C, pomer strán 3:2 a rozlíšenie 16,3 Mpx. Citlivosť snímača výrobca udáva na ISO 100 – ISO 12 500. Kompenzácia expozície je schopná pracovať od -3 EV do +3 EV. Uzávierka pracuje od 1/4000 sekundy do 30 sekúnd.

leica-tl-15
ZDROJ | Leica

Procesor ostal tiež rovnaký. V tejto kombinácii je nová Leica TL schopná kontinuálne snímať rýchlosťou 5 fps v plnom rozlíšení. Na ostrenie využíva žiaľ len detekciu kontrastu, žiadny hybridný systém, ktorý je v súčasnosti úplne bežný. Má byť však rýchlejší, ako u predchodcu.

Zmenila sa však vnútorná pamäť, ktorá narástla na dvojnásobok, teda 32 GB, hoci Leica TL má aj slot na SDXC karty. Video ostalo rovnaké, teda Full HD pri 30 fps. Na Ultra HD v prípade Leici si musíme ešte počkať.

leica-tl-14
ZDROJ | Leica

Bajonet typu T-mount sa nezmenil, vďaka čomu je možné použiť akýkoľvek Leica objektív s týmto typom závitu (aktuálne 6 ks), resp. siahnuť po adaptéri pre M-mount objektívy. Komu chýba hľadáčik, môže si dokúpiť elektronický hľadáčik do koľajničiek na hornej strane aparátu.

Pre fotoaparát 21. storočia je samozrejmosťou Wi-Fi modul pre vzdialený prístup a zálohovanie. Po novom bude aplikácia nielen pre iOS, ale aj Android. Tá poslúži na zálohovanie fotografií a tiež i ovládanie aparátu.

leica-tl-16
ZDROJ | Leica

V zadnej stene nie je ani jediné tlačidlo. Namiesto toho je tu veľký 3,7-palcový širokouhlý displej s rozlíšením 854 x 480 px a dotykovou vrstvou. Všetko sa tak ovláda dotykom, vrátane možnosti ostrenia na konkrétny produkt.

Batériu s kapacitou 985 mAh ale vybijete veľmi rýchlo. Preto príde vhod možnosť nabíjania cez microUSB port z akejkoľvek externej batérie.

Aj cena novej Leica TL je nová. Výrobca ju stanovil na 1 650 USD. Aká bude cena v Európe zatiaľ nie je známe.

leica-tl-2
ZDROJ | Leica

ZdrojLeica

Komentáre k článku