Leica S3 – stredoformátový foťák pre najnáročnejších s 4K videom

ZDROJ | Leica

Nemecká Leica na Photokine 2018 predstavila aj nový aparát s označením S3. Novinka vychádza z model S Typ 007 z roku 2014, no ponúkne bohatšie funkcie a viac Mpx na stredoformátovom snímači.

ZDROJ | Leica

Leica S3 je nový stredoformát z Nemecka, ktorý zaujme 64 Mpx rozlíšením a možnosťou natáčania 4K videa. Žiaľ, toto je ďalší z podivného druhu noviniek z tohtoročnej výstavy Photokina, ktorý neuvidíme tento rok v predaji. Predvianočná sezóna tak bude veľmi slabá na novinky.

Profíci ale našťastie nečakajú, že im nové stroje donesie Ježiško. Tí snáď vydržia ešte pár mesiacov a dočkajú sa svojich vysnívaných aparátov. Jedným z nich bude určite pre mnohých aj práve S3-ka od Leici.

Tá využíva duálnu uzávierku – so štrbinovým uzáverom pre staršie S objektívy a centrálnu uzávierku pre CS objektívy.

ZDROJ | Leica

Obrovský stredoformátový snímač má už spomínaných 64 Mpx, nemá low-pass filter. Citlivosť snímača je už klasických ISO 100 – ISO 51 200. Dynamický rozsah snímača výrobca udáva až na 15 krokov. Na vysokorýchlostné snímanie je v tomto prípade nutné zabudnúť, 3 fps síce patrí v triede stredoformátov k špičke, športoví fotografi s ním ale neuspejú.

Vo výbave nechýba ani stavový LED displej na hornej strane, ale ani 3-palcový displej na zadnej. Má VGA rozlíšenie a nie je dotykový. Omnoho častejšie ale fotografi využijú optický hľadáčik s 0,87x zväčšením.

Novinka zvláda natáčanie 4K videa s rozlíšením 4 096 x 2 160 px s využitím celého snímača. Vďaka tomu môže mať video atmosféru 70 mm IMAX filmu.

ZDROJ | Leica

Leica S3 má aj GPS a Wi-Fi moduly, no Bluetooth prekvapivo chýba. Wi-Fi tak poslúži skôr na prepojenie aparátu s počítačom a na zálohovanie fotografií vzduchom. Na káblové zálohovanie je tu USB 3.0 port. O Ethernete výrobca mlčí. Telo je vyrobené z horčíkovej zliatiny a je odolné voči poveternostným vplyvom.

Cena novinky nie je zatiaľ známa. Pohybovať sa ale bude v desiatkach tisíc eur. S3-ka má byť dostupná na jar budúceho roku. Aktuálne je možné si aparát predobjednať za 2 000 libier.

ZDROJ | Leica

ZdrojLeica

Komentáre k článku