Legendárny Windows 95 je tu už 25 rokov!

ZDROJ | Microsoft

Revolúciu v používaní osobných počítačov nepochybne spôsobil operačný systém Windows 95. Microsoft ho uvoľnil 24. augusta 1995 ako súčasť svojich operačných systémov Windows 9x. Predstavoval významný pokrok oproti predchádzajúcim produktom spoločnosti.

Počas vývoja sa označoval ako Windows 4.0 alebo krycími menami Cougar či Chicago. Nový OS spojil samostatné produkty MS-DOS a Windows. V porovnaní s predchodcom Windows 3.1 priniesol významné vylepšenia, hlavne v grafickom používateľskom rozhraní (GUI) a vo svojich relatívne zjednodušených funkciách plug-and-play.

Uskutočnili sa aj významné zmeny na nižších úrovniach operačného systému, napríklad prechod z prevažne 16-bitovej na 32-bitovú architektúru. To umožňovalo napríklad aj takú triviálnu vec, ako je podpora dlhých názvov súborov (255 znakov).

ZDROJ | Microsoft

Viete, že…

prvotný návrh a plánovanie Windows 95 je možné sledovať až do marca 1992, teda do doby po vydaní systému Windows 3.1. Vtedy bol Windows for Workgroups 3.1 a Windows NT 3.1 stále vo vývoji. Ako budúcu generáciu OS chcel Microsoft uviesť Cairo, ktorý mal byť založený na Windows NT. Mal priniesť nové rozhranie a objektový súborový systém. Cairo sa napokon čiastočne objavil v júli 1996 vo forme Windows NT 4.0.

Pred oficiálnym vydaním dostali americkí používatelia možnosť vyskúšať Windows 95. Za 19,95 $ dostali sadu 3,5-palcových diskiet. Používatelia, ktorí si program kúpili, získali zároveň bezplatný prístup do on-line služby Microsoft Network, ktorú Microsoft uviedol spolu s Windows 95. Platnosť skúšobného Windowsu bola do novembra 1995, po tejto dobe si používateľ musel kúpiť finálnu verziu Windows 95.

Windows 95 bol navrhnutý tak, aby bol maximálne kompatibilný s existujúcimi systémami MS-DOS, 16-bitovými aplikáciami a ovládačmi systému Windows.

Windows 95 bol obrovským úspechom a do dvoch rokov sa stal najúspešnejším operačným systémom, aký bol kedy naprogramovaný. Dôsledkom bolo aj odsunutie veľkých hráčov s operačnými systémami na kraj trhu. IBM, ktorý predával OS/2, viedol neskôr s Microsoftom súdny spor.

Pozrite siZNAČKY | Microsoft – história softvérového giganta

Microsoft nešetril na reklame. Windows 95 bol uvedený s veľkou slávou s piesňou Start Me Up od Rolling Stones, čo malo odkazovať na tlačidlo Štart. Celkovo vraj Microsoft minul na kampaň 300 miliónov dolárov. Napríklad vo Veľkej Británii zaplatil vydanie 1,5 milióna výtlačkov The Times (dvojnásobok denného nákladu), ktoré sa rozdávali zadarmo. Budova Empire State Building v New Yorku bola osvetlená vo farbách loga Windows 95. V reklamnej kampani sa objavovali príbehy ľudí, ktorí čakajú v dlhých radách na svoju vytúženú kópiu „windowsu“.

Zhruba tri roky po uvoľnení do distribúcie bol Windows 95 nahradený systémom Windows 98. Používali ste tento systém aj vy? Aké ste mali s ním skúsenosti?

Na záver pripájame vtipnú paródiu na Windows 95, Microsoft a, samozrejme, aj na samotného šéfa Billa Gatesa.

Ďalšie zaujímavé články nájdete v našej rubrike HISTORICKÝ DEŇ, kde vám prinášame rôzne prelomové udalosti, zariadenia a stroje z technologického sveta.

ZdrojMicrosoft

Komentáre k článku