Lasso má byť budúcnosť recyklovania, doma budeme mať recyklovací stroj

ZDROJ | Lasso

Predstavte si, že okrem chladničky či umývačky riadu by ste mali v kuchyni ešte jedno masívne zariadenie, ktoré ešte ani nemá pomenovanie. Do zariadenia vo veľkosti chladničky by ste vhadzovali separovaný odpad a raz za čas by ste separáty vyniesli pred dvere kvôli vyzdvihnutiu. A k tomu si predstavte, že by ste za to dostávali ešte aj peniaze.

ZDROJ | Lasso

Presne taký nápad dostal istý Brit, Aldous Hikcs, už pred rokmi. Vytvoril unikátne zariadenie, ktorého všeobecný názov zatiaľ neexistuje (možno separátor?). Jeho úlohou je minimalizovať veľkosť separovaného odpadu a zároveň ho aj triediť.

Aktuálne je Lasso schopné triediť tri farby skla (číre, zelené, hnedé), dva druhy plastu (PET a HDPE) a plechovky od nápojov a jedla. Všetko toto stačí do stroja iba vhodiť a ten sa už postará o vytriedenie.

Kamery a senzory vo vnútri totiž dokážu rozpoznať o aký druh recyklovaného materiálu ide a ná základe toho sa oň postarajú. Vo všetkých prípadoch ide o rozdrvenie na čo najmenšie kúsky, ktoré sa následne presýpajú do jednotlivých nádob.

ZDROJ | Lasso

Hoci drvenie, hlavne skla, nemôže byť tichá záležitosť, tvorca tvrdí, že najvyššia hladina hluku pri drvení bude 74 dB, čo je zhruba hluk práčky pri žmýkaní.

Rozdrveniu ale predchádza ešte jeden krok – vyčistenie. Horúcou parou sa z recyklovaných materiálov odstránia prípadné zvyšky jedla či iné nečistoty, vďaka čomu bude výsledná drť čistá a bez akéhokoľvek zápachu, ktorý sa bežne šíri z nádob či vriec s recyklovaným odpadom, ktorý máme doma v súčasnosti.

V prípade, že vhodený obal nie je Lasso schopné zrecyklovať, vráti ho späť cez vstupný otvor. Zatiaľ je tak veľkou nevýhodou, že Lasso dokáže separovať len vybrané a pomerne malé množstvo recyklovateľného odpadu. Obrovské zastúpenie v recyklovaných odpadoch z domácnosti má totiž aj papier, ktorý vie zaberať množstvo miesta. Ten má ale našťastie pribudnúť k schopnostiam Lasso. K nim pribudne aj LDPE plast či dokonca organické zložky.

Samozrejmosťou je mobilná aplikácia, cez ktorú je možné sledovať aj plnosť zberných košov. Zároveň by malo byť možné cez appku buď sledovať, alebo objednať zvoz plnej zbernej nádoby konkrétneho recyklátu.

ZDROJ | Lasso

Vrcholom všetkého je, že za recyklované materiály by mali majitelia dostávať určitú odmenu. Vďaka tomu by si Lasso malo časom na seba dokonca i zarobiť. Výhodou pre spracovateľské spoločnosti je totiž fakt, že „do rúk“ dostanú vyčistený a vyseparovaný materiál bez ďalších potrieb jeho predspracovania pred samotnou výrobou nového produktu.

Aldous Hicks sníva o tom, že časom by výrobcovia nepotrebovali získavať nové a nové materiály, stačilo by im iba využívať recykláty zo zariadení ako Lasso.

Okrem veľkosti (60 x 90 x 125 cm, 170 kg) je však nevýhodou zariadenia Lasso aj cena. Tá by sa mala pohybovať okolo sumy 3 500 dolárov, resp. eur. Finálne zariadenie by mohlo prísť na trh zhruba o tri roky, hoci po rezervácii na webe Lasso je predpokladaný termín dodania jeseň 2022.

ZDROJ | Lasso

Hoci dnes sa to môže zdať ako šialený nápad, pred rokmi sme v kuchyniach nemali umývačky riadu a predtým ani chladničky. Tak rozmýšľa aj Hicks, ktorý tomu naplno verí. Veď doma si perieme oblečenie, aby sme ho mohli využívať opätovne a nevyhadzovali po prvom použití do koša. To isté platí o kuchynskom riade, nepoužívame jednorazový, ale ho umývame.

Doba sa totiž mení a kto rozmýšľa s ohľadom na prostredie okolo nás, bude v blízkej či vzdialenej budúcnosti určite riešiť čosi podobné. Navyše, ak je to zariadenie, ktoré dokáže časom na seba zarobiť…

ZdrojLasso

Komentáre k článku