Lacný 1 TB SSD disk od Samsungu? Áno, konečne sme sa dočkali

ZDROJ | Samsung

Spoločnosť Samsung tento týždeň predstavila nový SSD disk, ktorý môže mať kapacitu 1, 2 alebo 4 TB. Firma potešila spotrebiteľov nízkou cenou, ktorá by ešte pred pár rokmi patrila skôr k elektromechanickým HDD diskom.

Disk má označenie Samsung 860 QVO SSD. Je postavený na architektúre NAND flash s vysokou hustotou 4-bitových viacnásobných buniek (MLC).

Pozrite siSSD sú opäť o niečo dostupnejšie, ADATA uviedla disk SU630

„Dnešní spotrebitelia používajú, vyrábajú a ukladajú viac súborov s vysokým rozlíšením ako kedykoľvek predtým, vrátane 4K videí a grafiky náročných hier, eskalujú požiadavky na väčšie kapacity a výkon v pamäťových zariadeniach,“ povedal Dr. Mike Mang zo Samsung Electronics.

Samsung QVC 860 dosahuje s rýchlosťou čítania (do 550 MB/s) a zápisu (do 520 MB/s) rovnakú rýchlosť, ako súčasný 3-bitový MLC SSD. Pohon je integrovaný s technológiou Intelligent TurboWrite, ktorá pomáha udržať rýchlosť pri dlhodobej potrebe vysokého výkonu.

Sekvenčnú rýchlosť zápisu však dosiahneme len pri použití vyrovnávacej pamäte. Ako pri ostatných lacných SSD diskoch, aj tu platí, že udržateľné rýchlosti výrazne klesnú, ak chýba vyrovnávacia pamäť. Toto je už ale daň za výrazne nižšiu cenu oproti špičkovým SSD diskom.

Pozrite siSamsung má opätovne  2.5″ najväčšie SSD s kapacitou 30 TB

QVC 860 má 2,5 palcovú veľkosť, rozhranie SATA 6 Gb/s, úložnú pamäť Samsung V-NAND 4-bit MLC a DRAM 1 GB LPDDR4 pre 1 TB, 2 GB LPDDR4 pre 2TB a 4 GB LPDDR4 pre 4TB kapacitu.

Samsung nám už prednedávnom sľuboval lacný SSD disk, teraz ukázal, že to myslí vážne. Ide síce stále o drahšie riešenie oproti magnetickým pevným diskom, ale rozdiel už nie je taký priepastný. Posúďte sami: 1 TB SSD disk sa bude predávať za 150, 2 TB za 300 a 4 TB za 600 dolárov. Nové disky sa začnú predávať od 16. decembra 2018.

Oficiálna cena v dolároch je uvádzaná bez dane, pretože jej výška nie je rovnaká v každom americkom štáte.

ZdrojSamsung

Komentáre k článku