Lacnejší roaming v Európe, dovolenka ale bude drahšia

ZDROJ | Europa.eu

Od dnes, teda 30. apríla 2016, vstupuje do platnosti nová eurotarifa, podľa ktorej sa znižujú ceny roamingu v krajinách Európskej únie. Vďaka tomu bude dovolenka pri slovenskom mori ale drahšia. Prečo? Lebo vďaka zníženiu cien na minimum si už nebudeme dávať pozor na to, koľko prevoláme alebo presurfujeme.

Oppo R9 a R9 Plus 27
ZDROJ | Oppo

Od 30. apríla je v platnosti nová eurotarifa, podľa ktorej si operátori v EÚ nesmú účtovať viac, ako je dovolené zo strany EÚ. Novinkou je však cenový strop, ktorý si operátori môžu účtovať k cenám ako v domácej krajine. Doteraz boli v platnosti pevne stanovené maximálne ceny.

Takéto znižovanie cien roamingu sme naposledy zaznamenali 1. júla 2014. Po necelých dvoch rokoch tak budeme platiť za volania, SMS, MMS a dátové prenosy ešte menej.

Eurotarifa 2
ZDROJ | Europa.eu

Presnejšie pôjde o ceny aké máte aktuálne u svojho operátora, no k nim sa pripočítajú poplatky navyše. Tie sú ale pomerne zanedbateľné. Napríklad za minútu odchádzajúceho hovoru zaplatíte navyše maximálne o 0,06 €, za minútu prichádzajúceho hovoru 0,0136 €.

Ak na Slovensku za minútu hovoru platíte 10 centov, za minútu odchádzajúceho hovoru z krajín EÚ zaplatíte maximálne 16 centov (0,10 € + 0,06 €). Za minútu prichádzajúceho hovoru si operátor od vás nesmie účtovať viac, ako 0,0136 € za minútu hovoru.

Za odoslanú SMS správu zaplatíte do 0,024 € navyše k cene SMS správy na Slovensku a za 1 MB účtovaný po kB maximálne o 0,06 €. Práve internet klesol najviac, hoci 0,24 €/1 MB z roku 2014 bolo v mnohých prípadoch predplatených kariet menej, ako by ste platili u svojho operátora.

HTC One A9 10
ZDROJ | HTC

Prehľad cien tzv. eurotarify

 od 1.7.2013od 1.7.2014od 30.4.2016 *
Odchádzajúci hovor z EÚ0,29 €/min0,228 €/min0,06 €/min
Prichádzajúci hovor z EÚ0,084 €/min0,060 €/min0,0136 €/min
SMS/MMS0,096 €0,072 €0,024 €
1 MB dát0,54 €0,24 €0,06 €

Pozn.: Ceny sú uvádzané s DPH. Dáta sú spoplatnené 1 kB tarifikáciou.

* od 30.4.2016 platia ceny hovorov, SMS/MMS a dát ako u svojho poskytovateľa mobilných služieb, ku ktorým sa pripočítavajú dané poplatky v ich maximálnej výške

Keď prechádzate hranice krajín v rámci Európskej únie, mobilný operátor je povinný poslať vám textovú správu s oznámením o všetkých cenách, ktoré v danej krajine budete za volania, SMS a dáta platiť.

Taktiež je v platnosti ochrana voči šoku z faktúry za dátový roaming. Zo zákona je limit nastavený na 50 € a to nielen v EÚ, ale na celom svete.

Mimochodom, od 1. júla 2014 môžete mať zmluvu na vnútroštátne služby s jedným prevádzkovateľom a na roaming s iným prevádzkovateľom. Telefónne číslo sa pritom nemení. Je to však potrebné si vybaviť u iného poskytovateľa v zahraničí. To sa oplatí hlavne pre tých, ktorí často cestujú do rovnakej krajiny na dlhšie.

Operátori reagujú balíčkami

Na novú eurotarifu reagujú aj operátori. Tí si zvolili cestu balíčkov, ktoré vám síce čo-to ušetria, ale musíte si dať pozor na to, či ich aj využijete. Zbytočne by ste platili mesačný poplatok, ak z výletu, dovolenky či pracovnej cesty miniete polovicu toho, čo balíček obsahuje.

Pozrite siO2 upravuje ceny roamingových služieb, pridá dátový balík a nové zóny

Navyše hrozí aj to, že na deaktiváciu balíčka zabudnete a budete ho pár mesiacov zbytočne platiť. Samozrejme, že operátor vám balíček zruší, ale až od ďalšieho fakturačného obdobia, takže za nevyužívanie balíčka zaplatíte pokojne aj 3-4x.

Svoje nové balíčky a tarifikácie zverejnil zatiaľ len Orange a O2. Telekom a Štvorka sa k novej eurotarife doposiaľ novou ponukou nevyjadrili.

Orange Europa vizual
ZDROJ | Orange

Pozrite siÚprava roamingových cien v Orange. Hovory, SMS i dáta budú lacnejšie

Zvláštne však je, že taký Peťo Sagan si z Monaka bude za hovory priplácať (teda ak používa slovenskú SIM kartu). Monako totiž u väčšiny operátorov nespadá do krajín EÚ, hoci mnohí do tejto zóny zaradili aj taký Island, Gibraltár, Lichtenštajnsko apod.

Rovnako nie je v zóne lacnej eurotarify ani Čierna Hora, Andora, Bosna, Srbsko či Ostrov Man.

Budúci rok bez doplatkov

Podľa súčasnej legislatívy (ak sa nič medzičasom nezmení), od 15. júna 2017 vstúpi do platnosti nová eurotarifa, podľa ktorej si operátori už nebudú môcť nárokovať na doplatky k cenám, ktoré vám účtuje doma.

Za minútu hovoru, SMS, MMS či MB dát zaplatíte toľko, koľko by ste operátorovi zaplatili na Slovensku. Síce nebude to bez háčikov, ale tomu sa povenujeme, keď to bude opäť aktuálne.

Eurotarifa
ZDROJ | Europa.eu

ZdrojEuropa.eu

Komentáre k článku