Kým sa Ingenuity chystá na prvý let, Persy „strieľa“ laserom na kamene

ZDROJ | NASA/JPL-Caltech

Kým celý svet netrpezlivo čaká na vôbec prvý marťanský let helikoptéry Ingenuity, rover Perseverance naďalej skúma svoje okolie. Vedcov z NASA v ňom najviac zaujal zelenkastý kameň, o ktorého pôvode majú „viaceré hypotézy“. Komunitu skalných fanúšikov však trápia aj ďalšie záhady…

Ingenuity na nabíjačke

Najbližší týždeň bude pre ľudstvo a jeho potenciál kolonizovať Mars kľúčový. Do „vzduchu“ na červenej planéte by sa mal totiž najneskôr 11. apríla vzniesť autonómny vrtuľník Ingenuity, ktorého na Mars v bezpečí priviezol rover Perseverance vo svojom úložnom priestore na spodnej strane.

Po zhodení panciera sa Ingenuity nedávno spustil z úložného priestoru a rozvinul svoje štyri nohy tak, aby sa mohol odpojiť od Persyho a bezpečne dopadnúť na prašný povrch Marsu. Ešte predtým však musí Ingenuity nabiť svoje batérie na 100 % a následne už bez krytia Persyho prežiť v extrémnych teplotách až do -90 ºC.

ZDROJ | NASA/JPL-Caltech

Aktuálne Ingenuity udržiava svoju elektroniku pomocou energie z Persyho na teplote 7 ºC. Po odpojení od Persyho sa bude musieť vrtuľník spoľahnúť na vlastné solárne panely a pomerne malú batériu, kvôli čomu svoju prevádzkovú teplotu primárne určenú na ochranu batérie zníži na zhruba 4,4 ºC.

Aktualizácia: Ingenuity sa dnes v noci úspešne odpojil od Persyho a bezpečne dopadol na povrch Marsu. Teraz je jeho úlohou prežiť svoju prvú marťanskú noc „osamote“.

Záhadný kameň

Kým sa Ingenuity chystá na prvý let, Persy si obzerá svoje okolie, v ktorom vedci objavili pomerne zvláštny kameň s jemným zeleným zafarbením. Ten zaujal výskumný tím NASA natoľko, že Persymu nariadili jeho podrobnejšie preskúmanie pomocou lasera. Na fotografii nižšie môžete zbadať rad stôp po laseri, ktorý by mal odhaliť zloženie a prípadne aj pôvod záhadného kameňa.

ZDROJ | NASA/JPL-Caltech

Persyho tajomstvá

V priebehu komplexného procesu Persyho vývoja a výroby stihli vedci a technici z NASA umiestniť na jeho „palubu“ viacero skrytých žartov, ktoré v angličtine nesú prezývku „easter eggs“, teda veľkonočné vajíčka. Tajnú správu ukrytú v padáku a milú poklonu predkom odhalila komunita nadšencov takmer okamžite. Ďalšie tajomstvá zrejme bude musieť odhaliť samotná agentúra.

Pozrite siMarec v kozmonautike: nielen pod taktovkou súkromníkov

NASA dáva čas komunite odhaliť posledné dve „veľkonočné vajíčka“ do dnešného dňa. Hľadať ich majú medzi 17 025 fotografiami v RAW formáte s indíciami „every vehicle has one“ a „it’s in our nature“, čo možno preložiť ako „každé vozidlo ho má“ a „je to v našej povahe“. K rozlúšteniu prvej hádanky bude komunita potrebovať návod, k druhému sa vraj stačí pozrieť ku kolesám.

ZdrojNASA

Komentáre k článku