Kyberšikana môže viesť k nočným morám, depresiám či anorexii!

ZDROJ | Kaspersky Lab

Stretli ste sa vy, alebo vaše deti s kyberšikanou? Viete, čo vaše ratolesti robia, alebo s kým komunikujú pri internetových aktivitách? Kyberšikana môže na deťoch zanechať oveľa nebezpečnejšie následky, ako si mnohí z nás, rodičov myslia.

Pozrite siKaspersky Safe Kids pomôže ochrániť naše deti

Kaspersky Lab kybersikana 01
ZDROJ | Kaspersky Lab

Väčšina z následkov môže vážne poškodiť zdravie mladých obetí či ich schopnosť socializovať sa. Poukázali na to aj výsledky prieskumu zameraného na deti a mládež Growing Up Online – Connected Kids (PDF), ktorý realizovala spoločnosť Kaspersky Lab v spolupráci s iconKids & Youth.

Kaspersky Lab kybersikana 05
ZDROJ | Kaspersky Lab

Čo je to vlastne „kyberšikana“? Pod týmto pojmom rozumieme úmyselné zastrašovanie, prenasledovanie alebo akékoľvek zneužívanie páchané na deťoch a mladých tínedžeroch na internete. Pritom je zaujímavé, že tejto dnes už pomerne rozšírenej hrozby, sa obáva väčší počet detí ako rodičov!

Pozrite siRozprávate sa s deťmi o rizikách internetu? Iba tretina rodičov to robí!

V prieskume ju označilo za neškodnú až 21 % rodičov, pričom u detských respondentov to bolo len 13 %…

Kaspersky Lab kybersikana 10
ZDROJ | Kaspersky Lab

Deti majú pred kyberšikanou skutočný rešpekt. 16 % z nich má väčší strach z toho, aby sa nestali obeťami tohto druhu šikany v online priestore, než v reálnom živote. Asi polovica tínedžerov sa obáva rovnako šikany na internete, ako aj šikany v reálnom živote.

Kaspersky Lab kybersikana 06
ZDROJ | Kaspersky Lab

Ako rodičia by sme v žiadnom prípade nemali podceňovať nebezpečenstvo kyberšikany. Hoci iba 4 % mladých respondentov potvrdilo, že majú skúsenosť s online šikanou, v porovnaní s 12 % tých, ktorí majú podobnú skúsenosť z reálneho života, až v 7 z 10 prípadov boli dôsledky tejto hrozby traumatizujúce.

Kaspersky Lab kybersikana 11
ZDROJ | Kaspersky Lab

Aj šikanovanie na internete môže zanechať značné emocionálne rany na psychike obete. V 37 % prípadoch šikanovaných detí si ich rodičia všimli nižšie sebavedomie, 30 % zaznamenalo problémy s výkonom v škole a v 28 % prípadoch sa prejavili depresie.

Kaspersky Lab kybersikana 07
ZDROJ | Kaspersky Lab

K ďalším problémom sa pridali nespavosť (25 %), nočné mory (21 %), vyhýbanie sa kontaktu s rovesníkmi (26 %) či dokonca problémy s anorexiou (20 %)!

Pozrite siTri štvrtiny používateľov internetu nerozpozná online hrozby

K znepokojujúcim štatistikám patrí aj skutočnosť, že až 20 % detí sa stalo svedkami kyberšikany, pričom 7 % z nich priznalo, že sa na nej aj priamo podieľalo. Najhoršie na tom všetkom je fakt, že v mnohých prípadoch deti s rodičmi o svojich skúsenostiach s kyberšikanou nehovoria.

Dokonca sa ju pred nami snažia cielene utajiť. To však často znemožňuje akékoľvek snahy ochrániť ich pred touto hrozbou.

Kaspersky Lab kybersikana 08
ZDROJ | Kaspersky Lab

Nepodceňujme fenomén kyberšikany. Viac informácií o tom, ako ochrániť svoje deti na internete, je možné získať aj z webovej stránky kids.kaspersky.com, venovanej špeciálne deťom a hrozbám, ktorým sú vystavené. Informácie o technickom riešení, týkajúceho sa ochrany detí, sú uverejnené na Kaspersky Safe Kids.

ZdrojKaspersky Lab

Komentáre k článku