Kto nabíja rýchlejšie? Tesla Model 3 alebo Porsche Taycan?

ZDROJ | Porsche

Porsche Taycan je aktuálne najrýchlejšie sa nabíjateľný elektromobil pod slnkom, keďže podporuje 270 kW nabíjanie. Tesla Model 3 mu ale šliape na päty s 250 kW nabíjaním. Aj preto si nemecký Nextmove zobral do parády oba elektromobily a vyskúšal, ktorý sa reálne nabíja rýchlejšie.

ZDROJ | Nextmovve

Porsche Taycan na nabíjanie využíva aktuálne 270 kW výkon, Tesla Model 3 na druhej strane sa dokáže nabíjať pri maximálne 250 kW výkone. Rozdiel medzi teoretickým maximom je tak menej ako 10%.

V teste však Nextmove dokázal niekoľko zaujímavostí. Taycan sa nikdy nedokázal nabíjať vyšším výkonom ako 255 kW. To bol jeho strop, hoci na nabíjanie boli používané aj 350 kW nabíjačky. Rozdiel oproti komunikácii výrobcu je teda zhruba 5 %. Na druhej strane, Nextmove testoval aj celkovú rýchlosť nabíjania. Taycan sa dokázal z 1 % batérie nabiť na 80 % kapacity za 21 minút, čo je zhruba o 10% rýchlejšie ako komunikuje Porsche.

Tesla aktuálne nemá v Európe inštalovanú najnovšiu nabíjačku Supercharger V3, takže Nextmove testoval nabíjanie taktiež na nabíjačkách Ionity s výkonom 350 kW. V tomto prípade sa Model 3 nabíjal pomalšie ako komunikuje výrobca na Supercharger V3, čo je však logické. Z 3 % kapacity na 80 % sa Model 3 na Ionity nabíjačke nabil za 29 minút. To je o 8 minút dlhšie, ako v prípade Taycanu. (Tesla komunikuje z 0 na 80% na Sueprcharger V3 za 23,4 minúty.)

ZDROJ | Nextmovve

Z toho Nextmove vypočítal, že Model 3 je schopný sa nabíjať rýchlosťou 550 km za hodinu (v prípade Supercharger V3 by to malo byť 651 km/h), Porsche Taycan ale rýchlosťou až 717 km za hodinu. Rozdiel je teda až 30%, resp. 10% ak počítame s nabíjaním na Supercharger V3.

ZDROJ | Nextmovve

Opäť tu máme ale aj druhú stranu mince. Údaje vyššie sú totiž počítané z nabíjania na 80% kapacity. Tesla Model 3 sa ale dokáže nabíjať v úvode rýchlejšie, ako Taycan. V prípade nabíjania z 0 na 50% kapacity batérie je na nabíjačke Supercharger V3 možné dosahovať rýchlosť nabíjania až 905 km/h. Taycan sa v tomto prípade nabíja rýchlosťou 856 km/h.

ZDROJ | Nextmovve

V praxi je tak možné nabíjať Teslu Model 3 rýchlejšie, ale nutne i častejšie. Napríklad cestovať tak, aby ste dobíjali batériu z čo najnižšej kapacity na zhruba 50%, kedy začne rýchlosť nabíjania klesať. To by ale musela byť sieť rýchlonabíjacích staníc podstatne hustejšia. V súčasnosti a určite aj v najbližších rokoch bude skôr stále dostupnejšie podstatne pomalšie nabíjanie na úrovni 50-100 kW, čo znamená však aj dlhšie časy nabíjania.

ZdrojNextmove

Komentáre k článku