Kryptorubeľ nemôže byť centralizovaný, tvrdí ruský minister financií

Prednedávnom sme vás informovali, že v Rusku sa vedú diskusie o vytvorení vlastnej kryptomeny, ktorá by bola kontrolovaná štátom a ktorá by mohla obísť sankcie, ktoré boli na Rusko uvalené. Najnovšie informácie však hovoria, že so slovným spojením „kontrolovaná štátom“ bude problém.

ZDROJ | coindesk

Pozrite siRusko tvrdí, že v minulom roku hackeri ukradli 14 miliónov eur z ich bánk

Kto sa o kryptomeny zaujíma, vie, že slovo decentralizovaná je základný prívlastok kryptomien, to znamená, že kryptomeny vznikli, aby neboli kontrolované štátom, bankami či inými inštitúciami.

Ruský minister financií, Anton Siluanov, povedal prezidentovi Putinovi, že vytvorenie centralizovanej meny, ako napríklad kryptorubeľ nie je možné, keďže kryptomeny sú založené práve na decentralizácii.

Ide o reakciu na predchádzajúcu Putinovu žiadosť o preskúmanie možností vytvorenia kryptorubľu. Ministerstvo financií sa vyjadrilo, že nie je proti vytvoreniu súkromného projektu ruskej kryptomeny pod dohľadom finančných inštitúcií, no len pod podmienkou, že do meny nebude investovať vláda.

ZDROJ | Robinhood

Pozrite siRusko sa chystá vytvoriť svoju vlastnú kryptomenu kontrolovanú štátom

Ak by sa vytvorila kryptomena s cieľom prilákať zahraničné investície, musel by sa riešiť problém s burzami a zmenárňami za zahraničné meny. Výmena ruskej kryptomeny na zahraničných burzách by tak mohla byť limitovaná.

Minister financií Siluanov tiež varuje, že decentralizácia a technológia blockchain by mohla byť zneužitá na vojenské účely či iné nezákonné aktivity.

V decembri 2017 sa zástupca Siluanova, Alexej Moiseev, vyjadril, že vytvorenie kryptorubľu môže byť nepraktické pre ministerstvo financií. Na druhej strane však máme Centrálnu banku Ruska, ktorá vo vytvorení národnej kryptomeny vidí potenciál, no je proti legalizácii decentralizovaných kryptomien ako Bitcoin či Ethereum.

Zdá sa, že v Rusku sa ohľadne národnej kryptomeny budú ďalej viesť diskusie a uvidíme, ako to s kryptomenou nakoniec dopadne. Kryptomeny však vznikli ako slobodná forma transakcií oslobodená od ovplyvňovania štátom či inštitúciami ako banky.

Preto nápad vytvoriť kryptomenu kontrolovanú štátom trochu ničí perspektívy technológie blockchain a celý nápad kryptomien.

Zdrojnews.bitcoin,interfax

Komentáre k článku