Koronavírus sa už šíri aj internetom, kyberzločinci zneužívajú strach ľudí

ZDROJ | TheDigitalArtist (Pixbay)

V súčasnosti intenzívne medializovaný koronavírus zjavne zaujal aj kyberzločincov, ktorí využívajú strach ľudí z nákazy na šírenie škodlivých súborov pod zámienkou, že ide o informácie o koronavíruse.

Antivírusová spoločnosť Kaspersky odhalila škodlivé súbory maskované ako dokumenty súvisiace s novoobjaveným koronavírusom. Najčastejšie ide o súbory s príponami .pdf, .mp4 a .docx, ktoré majú obsahovať video inštrukcie s pokynmi na ochranu pred vírusom, nové informácie o ňom alebo aj postupy jeho detekcie. V skutočnosti však obsahujú počítačové vírusy, trójske kone a červy.

Koronavírus, o ktorom sa momentálne široko diskutuje a sú ho aj plné médiá, už stihli kyberzločincii využiť ako návnadu. Doteraz sme boli schopní rozpoznať 10 jedinečných súborov, a keďže takéto aktivity zaznamenávame v súvislosti s populárnymi mediálnymi témami často, očakávame, že ich počet bude len rásť. Vzhľadom na to, že sa ľudia aj naďalej obávajú o svoje zdravie, pravdepodobne budeme svedkami toho, že sa čoraz viac bude rozširovať malvér ukrytý vo falošných súboroch týkajúcich sa koronavírusu,“ vysvetľuje Miroslav Kořen, generálny riaditeľ spoločnosti Kaspersky pre východnú Európu.

Pozrite siViete kde všade je lokalizovaný koronavírus? Už je to i on-line

Produkty spoločnosti Kaspersky identifikovali škodlivé súbory pod týmito názvami:

  • Worm.VBS.Dinihou.r
  • Worm.Python.Agent.c
  • UDS:DangerousObject.Multi.Generic
  • Trojan.WinLNK.Agent.gg
  • Trojan.WinLNK.Agent.ew
  • HEUR:Trojan.WinLNK.Agent.gen
  • HEUR:Trojan.PDF.Badur.b

Podobnú snahu útočníkov zaznamenala aj spoločnosť IBM v rámci platformy IBM X-Force Thread Intelligence. V tomto prípade útočníci rozosielali v mene zdravotníckych organizácií e-maily s prílohou maskovanou ako dokument formátu Microsoft Word, ktorá však obsahovala malvér z rodiny Emotet.

Útočníci využívajú celospoločenské udalosti a sviatky na šírenie škodlivých súborov pravidelne. Kaspersky preto ľuďom pripomína, aby neotvárali podozrivé odkazy a prílohy správ, kontrolovali prípony stiahnutých súborov a informácie o aktuálnych témach hľadali na oficiálnych zdrojoch.

ZdrojTlačová správa,BleepingComputer.com

Komentáre k článku