Konečne niekto, kto rozkáže Apple?

ZDROJ | Black Shark

Z minulosti vieme, že Apple si razí svoju cestu a nedá si diktovať, čo by mal robiť a čo nie. Teda, ak sa to netýka Číny a Rusku. Tam sa vie rýchlo prispôsobiť a stopnúť appky, ktoré by náhodou pomohli slobode slova a informácií.

Lightning bol predstavený v roku 2012 ako náhrada za 30-pinový konektor a Apple ho vo svojich mobilných zariadeniach používa dodnes, čo vidíme aj v najnovších v iPhonoch. Zariadenia bežiace na konkurenčnom Androide už medzitým stihli prejsť z microUSB na USB-C.

ZDROJ | Paul Hanaoka

V poslednej dobe začala Európska únia v snahe o eliminovanie elektronického odpadu tlačiť na producentov, aby vo svojich zariadeniach používali práve USB-C porty, ktoré sa majú stať štandardom pre nabíjanie. Problém s tým má práve Apple. Európskej komisii sa snažil nahovoriť, že prechod na spoločný nabíjací port potláča inovácie. Európska komisia reagovala a poukázala na to, že návrh zákona umožňuje ďalší vývoj a tým pádom sa netreba báť o tlmenie rozvoja.

Pozrite siEÚ to opäť skúša s návrhom na povinné USB-C

V nedávnom rozhovore europoslankyňa a predsedníčka výboru pre ochranu spotrebiteľa Anna Cavazzini uviedla, že návrh necháva otvorené dvere pre prijatie iného štandardu v budúcnosti, keď sa objaví lepší. „Európsky parlament tlačí 10 rokov na jeden štandard, aby sme už nepotrebovali veľa káblov, iba jeden,“ uviedla Cavazzini.

ZDROJ | 9to5Mac

Priemysel podľa poslankyne často uvádza argument, že legislatíva by mohla brániť inováciám. „Nevidím to. Návrh uvádza, že ak sa objaví nový štandard, ktorý je lepší ako USB-C, môžeme pravidlá prispôsobiť.“

Elektronický odpad je najrýchlejšie rastúcim druhom odpadu v EÚ. Ak skutočne chceme implementovať Zelenú dohodu a obmedziť používanie zdrojov, musíme prijať nový štandard nabíjačiek.

Anna Cavazzini

Podľa odhadov sa len vďaka tomuto kroku zníži elektronický odpad o 1 000 ton ročne. Pamätáte si, čím argumentoval Apple absenciu nabíjačiek v balení? Áno, bola to ochrana životného prostredie a znižovanie elektronického odpadu. Zdá sa, že v prípade proprietárneho Lightning portu ide ekológia nabok.

Pozrite siČo je to Lightning a prežije vôbec ešte tento rok?

Návrh spoločnej nabíjačky predložila Komisia v septembri 2021. Z USB-C by sa mal stať štandardný port pre všetky smartfóny, tablety, fotoaparáty, slúchadlá, prenosné reproduktory a vreckové herné konzoly.

ZDROJ | Xtorm

ZdrojEuropean Parliament

Komentáre k článku